Dekorasyon, İlhamlar

DİKKAT ÇEKEN DUVAR TASARIMI

Odak noktalar olan duvarlar mekanı tanımlayan köşelerdir. Duvarları hareketlendirmek için ufak tüyolar mekanınızı baştan kurgulayabilir.

Hepimiz yaşadığımız mekanlarda bazı noktaların ön plana çıkmasını ve odak noktası olmasını severiz. Bu noktada iç mimarlık hizmetleri almak ve iç mimar yardımı ile duvarlarımızı odak haline getirmek isteriz. Odak noktalar mekanı tanımlayan köşelerdir. Bu yazıda ise duvarların dikkat çektiği, dokusunun renklerinin vurgulandığı mekanlarda mevcut kurgu nasıl olmalı ondan bahsedeceğiz.

Vurgulu duvar, esasen genellikle ana yaşam alanınızda, odanın geri kalanından farklı, daha çarpıcı bir renge, desene veya dokuya sahip olan ve diğerlerini boğmadan gözü ona çeken bir duvardır. Büyük ölçüde tarafsız bir alanı canlandırmanın ve kişisel tarzınızı sergilemenin harika bir yoludur. Bu da herhangi bir alana biraz kişilik enjekte etmenin hızlı bir yolu! Öncelikle bir duvarın dikkat çekmesini istiyorsanız o duvara ait bir özellik tanımlamalısınız. Tv ünite arkasına ait bir duvar, yemek alanını tanımlayıcı bir duvar veya dinlenme köşesini renklerdirmek için vurgulanan duvar gibi bazı tanımlamalara ihtiyacımız vardır.

Vurgulu bir duvar oluştururken mutlaka mekanın geri kalınıyla ilişkili olmasına ve bütünde bir uyum yakalamasına özen gösterin. Unutmayın küçük mekanlarda dikkat çeken bir duvarı çok tercih etmeyiz. Mekanı daha kaotik, karmaşık ve dağınık göstermesine sebep olabilir. Bu nedenle hedeflenen duvarın ve mekanın doğru seçilmesi bu noktada büyük önem taşır. Şimdi gelin birlikte ”Nasıl Dikkat Çeken Duvar Tasarlanır?” sorusunu cevaplayalım.

Doğal Doku

Duvarınızda kimi zaman doğal dokuyu kullanarak ilgiyi oraya çekebilirsiniz. Betonun pütürlü ve endüstriyel görünümü mekana farklı bir şıklık katacaktır. Sıcak tonlarla duvarın tamamlanması ve duvarın oluşturduğu soğukluğun kırılması mekanınızı daha yaşanılan alan haline getirecektir. Doğal dokulu duvar tercihinde yeşil ile tamamlayıcı ögeler ön plana çıkmaktadır.

Duvar Kağıdı

Tanımlanacak olan duvarda kullanılması gereken duvar kağıdı kaliteli baskı olmalıdır. Canlı ve kaliteli olan baskı mekanda daha sıcak atmosfer oluşturur. Floral desenler, hayvan figürleri, geometrik formlar genelde tercih edilir. Dinlenem köşesinde rahatlatıcı renkler ve huzuru hissettiren baskılar yoğun kullanımdayken çocuk odalarında son dönemde de popüler olan hayvan figürleri tercih edilmektedir. Bu noktada renkler, baskı kalitesi, duvar kağıdındaki formların oranları duvarınızı hareketlendirmede önemlidir.

Ahşap Yüzey

Artık ahşap doku zemin kadar duvarlarda da kullanımda. Tv ünitesi arkası, yatak arkası, koridorlarda belli bir yüksekliğe kadar kullanım olarak yaygınlaşmakta. Duvarın tamamını veya bir kısmını ahşap ile kaplayarak mekandaki odağı oraya çekebilirsiniz. Mekandaki soğukluğu kırmak ve huzuru hissetmek için mükemmel çözümdür.

Kara Tahta Boyası

Şu ana kadar bahsettiklerimizden daha farklı bir malzemedir kara tahta boyası. Mekanda inanılmaz fonksiyonel ve dikkat çekici olsa da hâlâ diğer malzemeler kadar popüler olamadı. Genelde mutfakta ve çocuk odalarında kullanılan kara tahta boyası, üzerine yazı yazma ve günlük notlarınızı tutma özelliğine sahiptir. Hatırlatıcılarınız, motivasyon sözleriniz ve hatta karalamalarınız için yeniden kullanılabilir bir tuvale dönüştürebilirsiniz!

Desenli Duvar Tasarımı

Dikkat çeken duvarlarının düz olması gerektiğini kim söylüyor? Strafor, mdf, çıta gibi duvarda kalınlık oluşturabilecek malzemeler ile duvar tasarımı yapabilirsiniz. İstediğiniz formu oluşturun ve duvarla tek renge boyayın ve aynı renkteki bir duvara yapıştırın. Hafifçe dışarı çıkacak olan nesnenin oluşturduğu doku, harika bir özellik duvar seçeneğidir!

Çerçeve Kullanımı

Bir duvarı boydan boya çerçeve ile kaplayarak ilginin o duvarda olmasını sağlayabilirsiniz. Çerçeveler, tablolar, duvar panoları… Özellikle salon duvarlarında ve merdiven boşluklarında sık sık kullanılan bu dekorasyon ürünlerini bir duvarda yoğun bir şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Son dönemin trendlerinde bu kullanım mevcuttur. Çerçeve dolu bir duvar istemiyor iseniz ve duvar tasarımınıza daha özgün bir görünüm kazandırmak istiyorsanız çeşitli tablo düzenlerini inceleybilirsiniz. Veya duvar raflarında yardım alabilir dekoratif ürün olarak sergileyebilirsiniz.

Geometrik Duvar Boyama

Son dönemlerde pastel renkler ile duvarın bir köşesinin boyanmasına şahit olmuşsunuzdur. Bohem stile daha hitap eden bu tarz boyama anlayışı tam anlamıyla fonksiyon odaklı bir boyamadır. Geometrik formların duvarda oluşturacağı tanımlama ile salonlarda, yatak odalarında,çocuk odalarında duvar raflarının arkasında ilgiyi toplayabilir. Hazır kağıtları almak için tıklayın.

Duvar Vurgularken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  • Farklı malzeme türleri, boya renkleri ve daha fazlasını denemekten korkmayın!
  • Özel duvarınızla ne yapmayı seçerseniz seçin, odanızın dekorunun geri kalanıyla tamamen çelişmediğinden emin olun.
  • Küçük mekanlarda dikaktli çalışın. Duvarda vurgu yapacağım derken mekanda kaotik atmosfer oluşturmayın.
  • Önceden planlanmayan duvarlar verimli sonuçlar vermez.
  • İç mekanda baskın renklerkullanırken dengeyi yakalamaya çalışın.

”Küçük mekanlar nasıl büyük gösterilir?”

okumak için tıklayın!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir