Dekorasyon, İlhamlar, Mobilya

EVİNİZDE KAVİSLİ MOBİLYALARLA TASARIM

İç mekanlarımızı dekore ederken organik şekiller, çizgiler ve formları tercih etmek için birçok cazip neden var. Kavisli ve düzensiz şekilli mobilyalar, desenler ve süslemeler, aksi takdirde nötr bir alana yumuşaklık, ev sahibilik ve hareket hissi verebilir. Ayrıca, kavisli alanlara ve asimetrilere doğal olarak ilgi duyma eğilimindeyiz, bu da onları her gün etkileşimde bulunduğumuz odaları ve alanları dekore etmek için sezgisel bir seçim haline getiriyor. Bu nedenle evinizde kavisli ve organik şekilli mobilyalarla tasarım yapmanın yollarını sizler için açıkladık.

Neden eğrilere çekiliyoruz?

Yayınlanan bir araştırma Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda , hem erkeklerin hem de kadınların kavisli alanlara doğal bir eğilimi olduğunu ortaya koydu. Ve bu eğilim, beyin ve bilinçaltı düzeyinde gerçekleşir. Çalışmaların katılımcıları yalnızca yuvarlak odaların doğrusal alanlardan daha güzel olduğunu gördüklerini belirtmekle kalmadılar, aynı zamanda sadece kavisli alanlara bakmak, beynin estetik yargılarla ilişkili bir bölgesinde aktiviteye yol açtı.

Ayrıca, 2011 yılında Sibel Dazkir ve Marilyn Read tarafından eğrisel ve doğrusal mobilyaların insanların duyguları üzerindeki etkilerini karşılaştıran bir araştırma, yuvarlak, kıvrımlı mobilyaların katılımcılar arasında rahat ve umutlu olma duygularını uyandırdığını buldu.

Bir ruh hali yaratmak için kıvrımlı mobilyalar kullanın!

Alanınızda kavisli veya düzensiz şekilli mobilya parçaları kullanmak, basit silüetlere sahip parçaları seçmekten daha riskli olabilir – ancak birçok sonuç da var.

 •     Heykelsi bir parça, odanıza göz alıcı bir odak noktası vererek bir açıklama yapar.
 •     Kavisli parçalar görsel alanı tüketme eğilimindedir ve büyük bir odayı doldurmak için kullanılabilir.
 •     Kavisli bir parça, düz çizgilerin ve sert açıların monotonluğunu kırmaya yardımcı olabilecek görsel kontrast sunar.
 •     İlginç bir şekle sahip bir parça sohbet başlatıcı olabilir, bu da onu ortak alanlar ve eğlence amaçlı odalar için iyi bir seçim haline getirir.
 •     Yumuşak kenarlara sahip bir parça, rahatlık ve konforu çağrıştırır, bu da onu uzanmak ve dinlenmek için tasarlanmış odalar için iyi bir seçim haline getirir.

Kavisli bir mobilya parçasını nereye ekleyeceğinizden emin değilseniz, oturma odanızdan başlayın. Daha yumuşak silüetler oturma odası için mükemmel çünkü burası zaten konforla ilişkilendirdiğimiz bir alan. Dikdörtgen bir masa, arkası kavisli bir kanepe veya yumuşak kenarlı bir koltuk düşünün. (Ya da daha küçük dairesel puf ile başlayabilirsiniz.)

Kavisli mobilyalar en iyi şekilde duvarlardan uzakta tasarlanır. Buna yüzer denir. Örneğin, kavisli bir kesit odanın ortasında, TV veya şömine gibi doğal odak noktasına bakacak şekilde yüzdürülmelidir. Bunu yapmak, odanın odak noktasına dikkat çekerken samimi bir toplanma alanı yaratacaktır.

İPUCU: Kıvrımlı mobilyalara henüz geçiş yapmaya hazır değilseniz, köşeli mobilyaları dengelemek ve alanınıza yumuşama hissi vermek için yuvarlak veya alışılmadık şekilli bir halı kullanılabilir.

Odalarınıza hayat vermek için düzensiz desenler kullanın. Desenler, iç tasarımın temel taşlarıdır. Yumuşak eğrileri ve düzensiz formları bir araya getiren desenler, düz rengin monotonluğunu kırarken, mekanlara oyunbazlık ve karmaşıklık aşılamak için kullanılabilir.

Baskılar ve desenler aracılığıyla iç mekanlara organik şekiller eklemenin sayısız yolu vardır. Örneğin, örtüler, yastıklar, pencere süsleri ve kilimler gibi tekstiller kolayca değiştirilebilir ve çok çeşitli renk ve stillerde gelir. Bir alana organik şekiller eklemek için duvar sanatı, duvar resimleri ve desenli duvar kağıtları da kullanılabilir.

Düzensiz baskıları ve desenleri karıştırmak ve görsel aşırı yüklenmeyi önlemek için bazı ipuçları:

 •     Bir renk paletine bağlı kalın
 •     Çeşitli ölçekler tanıtın
 •     Avantajınız için negatif alan kullanın
 •     Uzayda kullanılan diğer desenlere ilham veren bir bağlantı parçası olarak büyük bir halı veya sanat eseri kullanın.
 •     Nötr bir banyo veya mutfağı kırmak için balık pulu karoları kullanın
 •     Organik desenleri geometrik desenlerle eşleştirin
 •     Mermer veya ahşap gibi doğal bir desene sahip cilalar kullanın
 • Yapraklı duvar resmi
 • Doğadan ipuçları alın

Eğriler ve organik şekiller, biyofilik tasarım trendiyle derinden bağlantılıdır. Bunun nedeni, düzensiz formların doğada her yerde bulunmasıdır. Bu nedenle, alanınıza eğriler ve organik formlar eklemenin kusursuz bir yolu, doğayı kelimenin tam anlamıyla bütünleştirmektir. Dış mekanları içeri getirmenin birkaç yolu:

 •     Saksı bitkileri ve yaşayan duvarlar
 •     Çakıl taşlı teraryumlar
 •     Suyun doğal gelgitlerine yol açan çeşmeler
 •     Canlı kenarlı mobilyalar

BİLMENİZ GEREKEN 10 KÜÇÜK BALKON MOBİLYASI

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir