Trendler

İç Mekan Renklerinde Baskın Renkler

Canlı renk kombinasyonları heyecan verici ve cesur olarak nitelendirilebilir. Ancak güçlü bir dekor paleti herkesin zevkine göre olmayabilir. Kontrast oluşturan renk kombinasyonunun dikkati dağıtacak kadar yorucu veya bunaltıcı hale gelmeden nasıl birleştirileceğini inceliyoruz bu yazıda. Bu ilham verici iç mekan örneklerinde güçlü tonlar hakim. Turuncu tonlar yumuşak kayısı ve kahverengi tonlara dönüşürken, yeşilin tonları taze ve nane, sıcak zeytin veya ev bitkilerinin doğal olarak getirdiği tonlardır. Baskın kırmızı ve mavinin tonlarının dengesi ile oluşturulan mekanlar  bizlere doğayı hissettirebilirler.

Odak Renkler

Mekanlarda vurgulanmak istenilen alanlarda odak renkler kullanılarak dikkatin oraya verilmesi sağlanabilir. Bu renkler kontrast oluşturarak mekandaki dengeyi de sağlar.

Bazen büyük yüzeyler bazen ufak detaylar ile bu dengeyi yakalayabiliriz.

Turuncu tonlar sıcak alt yapılı olduğu için mekanda daha samimi ve huzurla atmosfer oluşturabilir. Bu tonları doğal malzemelerdeki alt renkler ile de yakalayabiliriz. Detaylarda gizlenen renkler bütünde incelendiğinde dengeyi sağlayan araçlar haline de dönüşebilirler.

Yüzeylerde Baskın Renkler

Mekandaki duvar, zemin, tavan gibi sınırlayıcı ögelerin hakim olduğu renkler vurgu renkler de olabilir. Bir zemin ahşabının kahverengiliği ve yahut duvarın baskın boya rengi mekanı tanımlayıcı ögelere dönüşür. Böylece ara renkler daha soft kullanılarak vurgu yüzeyler odak olarak kullanılır.

Sarkıt aydınlatma armatürü, tekstil duvar yüzeyi, hardal koltuk renkleri eylemleri destekler.

Yeşil duvar boyası, cesur bir kombinasyon oluşturmak için beyaz bir tezgahla bütünleşiyor. Tavana kadar uzanan nane yeşili karolar ile mekanda beyaz ve yeşil renk uyumu devam ediyor.

Turuncu bir kanepe salonu tanımlarken, soft turuncu üniteler depolama alanını çevreliyor. Açık plan oturma odasının tüm alanları, görsel olarak ısınan ahşap duvar panellerinin bir sınırı ile uyumlu bir şekilde birleştirilmiştir.

Yumuşak kontrast vurgulu yastıklar küçük bir kanepeyi hareketlendirebilir. Taze nane yeşili duvar boyamaları, kırmızı raf eylemleri mekandan ayırır.  Ahşap yüzeyler, botanik sanat eserleri ve bir dizi iç mekan bitkisi, doğa ile barışçıl bir bağ kuruyor. Sağlam bir renk doygunluğu kazanıyor.  İç tasarım ruh hali panosu, ev için ahşap tonunun turuncu unsurlarla hafifçe birleşecek şekilde nasıl seçildiğini gösteriyor.  https://mariakillam.com/ask-maria-now-that-i-have-your-colour-wheel-does-everything-have-to-be-neutral/

Paketlerimizi incelemek için: https://www.icmimaronline.com/urun-kategori/ic-mimarlik/

Vurgu yapılmak istenen alandaki seçilecek olan rengin miktarı, yüzey büyüklüğü, tonu gibi parametrelerin doğru analiz edilmesi gerekir.

Paketlerimizi incelemek için: https://www.icmimaronline.com/urun-kategori/ic-mimarlik/

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir