İlhamlar

MUTFAKTA AYDINLATMA NASIL OLMALIDIR?

Aydınlatmanın mutfak tasarımınızı nasıl etkileyeceğini her zaman göz önünde bulundurmak önemli bir tasarım unsurudur. İyi planlanmış bir mutfak aydınlatma şeması, alanın görünümünü ve hissini bir anda tamamen değiştirebilir.

1:Ortam aydınlatması 2: Bölgesel aydınlatma 3: Vurgu aydınlatması

İç mekanda aydınlatma konusu oldukça geniştir. Fakat bilmeniz gereken 3 yapay aydınlatma türü vardır: Ortam aydınlatması, Vurgu aydınlatması, Bölgesel aydınlatma. Ortam aydınlatması doğal ışığa ek olarak veya doğal ışığın eksikliğini gidermek için ana ışık kaynağınızdır. Bunu avizeler, sarkıt lambalar, gömme aydınlatma ve gömme montajların bir kombinasyonu ile yapabilirsiniz. Vurgu aydınlatması ise dikkat çekmesi istenilen öğeleri vurgulayabilecek diğer tüm ışıklardır. Bölgesel aydınlatma çalışma yüzeyleri ve dolapları uygun şekilde aydınlatılır, böylece güvenle yemek hazırlayabilir, tarifleri okuyabilir ve bir raftaki malzemeleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Ortam Aydınlatması Yeterli Mi?

Ortam aydınlatmasını nasıl kullanmak istediğiniz, mutfağınıza gelen doğal ışığın miktarına bağlı olabilir. Bodrum katındaki mutfaklar, alana doğal bir his vermek için ek arka plan aydınlatması gerektirebilir. Genellikle tavan armatürlerinden gelir. Gömme montajlı ışıklar, sarkıtlar, raylı aydınlatma ve avizeler, mutfağı sıcak, odaklanmamış ışıkla doldurmak için iyi çalışır. Mutfak içerisindeki aksiyonların kolay algılanması için önemli bir aydınlatma türüdür.

Doğal Işık Kaynakları Mevcut Mu?

Eğer mutfağınızda açıklıklar mevcutsa ve güneş ile ilişki kurabiliyorsa oldukça şanslısınız. Doğal ışık alabileceğiniz yüzeyi genişleterek mekanın doğal ışıktan yararlanmasını sağlamalısınız. Her ne kadar yapay ışıklarla mekanı başarılı aydınlatmayı başarabilsek de doğal ışık enerjisi ortamı bambaşka boyuta taşımaktadır.

Mutfakta yetersiz gün ışığı, bunaltıcı hissettirir. Mutfağa ne kadar doğal ışık davet ederseniz, gün boyunca elektrik aydınlatmasına o kadar az ihtiyaç duyarsınız. Gündüz yemeklerini hazırlarken çatı pencereleri ve büyük pencereler konforunuzu artırır.

Vurgu Aydınlatma Elemanları İle Mekanı Destekleyin

Duvar aplikleri gibi vurgulu ışıklar, mutfağınıza şık bir dokunuş katar. Ayrıca mutfakta olmadığınız zamanlar için yumuşak bir ışıltı sunabilirler.

Vurgulu aydınlatma, özel nesnelere veya alanlara dikkat çekmek için kullanılır. Mutfakta dramatik bir etki yaratmak için kullanılabilir, örneğin bir mutfak adasını vurgulamak veya raflardaki arka ışıklar vurgu aydınaltmasıdır.

Vurgulu aydınlatmayı doğru kullanmak, mutfağınızda atmosferik bir his yaratabilir ve bölgesel aydınlatmanızı tamamlayarak pişirme bittiğinde parlak ışıkları kapatmanıza veya kısmanıza ve arkanıza yaslanıp daha az aydınlatılmış bir alanda dinlenmenize olanak tanır.

Sarkıt genellikle bir mutfağa stil, renk ve odak noktası ekleyen dekoratif bir unsur olarak kabul edilir. Son yıllarda yeniden popülerlik kazandılar ve genellikle yarımada veya adaya ikişer veya üçerli olarak kurulurlar. Birçok şekil, boyut ve malzemede sarkıt lambaları seçebilirsiniz. Metalik armatürler mutfağa karakter katan mimari bir unsurdur. Adayı veya yemek alanlarını vurgulamak için tercih edilirler.

Yemek Alanı İçin Armatür Seçimleri Listesi

Yemek alanı vurgusu için seçilmiş şık aydınlatma elemanlarını inceleyin.

Bölgesel Aydınlatma İle Rahat Çalışma Alanları

Bölgesel aydınlatma, basit bir işlevi yerine getirerek net görmenizi sağlayan en parlak ışıkları ifade eder. Bölgesel aydınlatma için tercih edilen yerler, yemek pişireceğiniz veya yemek hazırlayacağınız alanlardır, aynı zamanda daha parlak bir ışığa ihtiyaç duyabileceğiniz yerlerdir .

  • Tavan spotları.
  • Dolap altı aydınlatma.
  • Lavabo ve davlumbaz üstü led.
  • Dolap içi aydınlatma.

KÜÇÜK MUTFAKLAR HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN OKUYUN!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir