Dekorasyon, İlhamlar, Trendler

EVİNİZDE TEK RENKLİ BİR RENK PALETİ NASIL OLUŞTURULUR?

Renk bir alanı anında değiştirebilir. Ancak iç mekan tasarımı ve renk teorisi konusunda uzman değilseniz, bir iç mekan renk paleti tasarlamak pek kolay değildir. Zorlayıcı renk eşleşmeleri buluyorsanız, tek renkli bir paleti keşfetmek isteyebilirsiniz. Tek renkli bir renk şeması, canlı, uyumlu ve karmaşık bir iç mekan yaratmak için tek bir renk içindeki dayanır.

Daha Küçük Bir Alanda Başlayın

İç Mekanda değişiklik yapmak için renk en temel tasarım unsurudur. Emin olmadığınız herhangi bir iç mekan tasarım stiliyle, renk seçimine başlamak en iyisidir. Örneğin, monokrom bir renk paletini heyecan verici olmayan bir tuvalette veya yenilenmesi gereken bir misafir yatak odasında test edebilirsiniz. Ek bir fayda olarak, tek renkli bir renk şeması, tek bir rengin birçok varyasyonunun kullanılması bir derinlik duygusu gerektirdiğinden, aslında küçük bir alanı daha büyük gösterebilir ve hissettirebilir.

Küçük Bir Alanda Tek Renkli Bir Renk Paleti Kullanmak İçin Bazı İpuçları:

  •     Daha aydınlık odalar daha büyük hissetme eğilimindedir. Soğuk alt tonlu renkler, sıcak alt tonlu renklerden daha parlak görünme eğilimindedir.
  •     Yumurta kabuğu, saten veya yarı parlak kaplamalı bir boya, ışığı mat kaplamalı boyadan daha iyi yansıtır. (Parlak boyalar ayrıca mat boyalardan daha dayanıklı ve temizlenmesi daha kolaydır.)
  •     Tek renkli paletinize ilham vermek için daha koyu, daha derin bir renk kullanmayı seçerseniz, alanın iyi aydınlatıldığından emin olun.
  •     Dikdörtgen bir odada, odanın her iki tarafındaki en uzun duvar uzunlukları için daha koyu bir boya rengi kullanın. Bu, odanın uzunluğunu vurgulayacaktır.

İPUCU: İç Tasarım Dekoru ile aşırıya kaçmayın. Tek renkli bir renk paleti yeterlidir ve görsel olarak yoğun olabilir. Bu nedenle, bazen tek renkli alanlarda dekoru minimalist tutmak en iyisidir.

Mevcut İç Tasarım Dekorundan İlham Alın

Halihazırda bir temel renginiz yoksa, tek renkli bir palete ilham vermek için bir alanda sahip olduklarınızı kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda tasarım estetiğinize sadık kalmanın iyi bir yoludur. Bu rotaya gidiyorsanız, paletiniz için bir atlama noktası olarak mekandaki en büyük ve/veya en pahalı dekoratif öğeyi kullanın. Tek renkli paletinizin tonunu ayarlamak için halınızın rengini bile kullanabilirsiniz.

İPUCU: Odada zaten bulunan renkler nötr olabilir. Minimalist ve dünyevi yanılsamalar yaratan monokrom bir palet oluşturmak için nötr renkleri kullanabilirsiniz. Ek olarak, alanınızda organik malzemeler ve doğal dokular varsa -örneğin, dokuma sepetler veya canlı kenarlı ahşap -nötr bir palet bu tür parçaları tamamlayacaktır.

Avantajınız İçin Nötr Kullanın

Renk takıntılı olsanız bile, bir odayı süper doygun bir tonda döşemek her zaman pratik değildir. Ayrıca, cesur renkler her zaman zamansız değildir. Yakın gelecekte evinizi satmayı planlıyorsanız, pratiklik ve zamansızlık dikkate alınması gereken önemli şeylerdir.

Daha az polarize ve daha pazarlanabilir olan monokromatik şemada nötr renkleri kullanmanın birkaç yolu vardır.

    Nötr bir monokrom paleti tercih edin. Beyaz, bej, krem ​​ve gri gibi renkler geniş bir çekiciliğe sahiptir ve monokrom paletlere iyi uyum sağlar. Daha sonra nötr paletinizi yükseltmek için sıcak ve soğuk renk sıcaklıkları ve organik malzemelerle denemeler yapabilirsiniz.

    Renk ağırlıklı bir monokrom paleti yerleştirmek için nötrleri kullanın. Temel renginiz olarak kırmızıyı seçtiyseniz, örneğin odadaki her şeyin kırmızı olması gerektiğini söyleyen kesin ve hızlı bir kural yoktur. Nötrlerle ilgili en güzel şey, diğer renklerle iyi uyum sağlamalarıdır, böylece paletinizin yoğunluğunu azaltmak için bunları temel renginizin yanında kullanabilirsiniz.

Renk Yerleşimine Dikkat Edin

Tek renkli bir paletle, renklerinizin yerleşimi ve ölçeği özellikle önemlidir. Genel olarak, daha açık, daha yumuşak tonlar duvarlar, zeminler ve tavanlar gibi geniş yüzeyler için daha iyidir; temel renginizin daha parlak yorumlamaları ise mobilyaları, vurgu parçalarını ve yapısal vurguları vurgulamak için kullanılabilir. Ayrıca, alanınızda bölgeler oluşturarak nesneler ve alanlar arasında kontrast oluşturmak için renk varyasyonlarını kullanabilirsiniz. Odada bir odak noktası oluşturmak için daha koyu tonlar da kullanabilirsiniz.

İPUCU: Renk konusunda cesur olmaktan korkmayın. Daha önce tek renkli bir renk şemasıyla çalışmadıysanız, nötr renkler harika bir başlangıç ​​noktası olabilir, ancak palet doygun tonlara çok iyi uyum sağlar. Parlak veya karamsar renklere hazır değilseniz, pastelleri deneyin.

Kontrastla Renk Monotonluğunu Ortadan Kaldırın

Temel renginizden sapmaktan korkmayın. Tek renkli paletinizin zıt bir renkle (veya renklerle) tamamlandığını fark ederseniz, bunun için gidin! Çoğu zaman kontrast, iç tasarımı yükseltir, görsel denge sağlar ve alanların sert ve fazla tahmin edilebilir görünmesini engeller.

Doku, baskılar ve desenler ayrıca görsel kontrast oluşturmak ve tek renkli alanlara bir denge hissi vermek için kullanılabilir. Baskılar ve desenler konusunda kararlı değilseniz, alanınıza kontrast eklemek için benzersiz, sanatsal parçalar ve koleksiyonlar kullanabilirsiniz. Etkileyici sanat eserlerini, süslü aydınlatma armatürlerini ve heykelsi mobilya parçalarını düşünün.

Evinizin Her Odasına Tek Renkli Bir Palet Nasıl Getirilir?

Banyo, tek renkli bir paleti test etmek için harika bir yerdir. Bu daha küçük bir alan olma eğiliminde olduğundan, ışığı iyi yansıtan bir rengin yalnızca birkaç varyasyonunu tercih edin. Duvarlarınız için daha koyu bir renk kullanıyorsanız, bol miktarda metalik ve yansıtıcı unsur eklediğinizden emin olun. Ücretsiz bir renkte sanat eseri, dokulu bir banyo paspası ve nevresimlerle kontrast ekleyin.

Cesur renklerden veya mücevher tonlarından ilham alan tek renkli bir palet, oturma veya yemek odası gibi daha geniş bir alan için en uygunudur. Bu alanlarda, tek renkli bir palet, alanı lüks ve moda hissi ile doldurmaya yardımcı olabilir. Duvarlar gibi geniş yüzeyler için temel renginizin daha açık yorumlarını ve mobilya ve vurgu parçaları için daha koyu tonları kullanın. Özel bir bitki ebeveyniyseniz, paletinize ilham vermek için yeşillikleri kullanabilirsiniz. Kontrast eklemek için metalik ve ahşap tonları deneyin.

Mutfaklar için popüler ve çağdaş bir seçim, nötr tek renkli bir palettir. Beyaz tonlarından oluşan bir renk düzeni, odaya temizlik, ferahlık ve zamansızlık hissi katacaktır. Kontrast eklemek için dolaplarınız veya zeminleriniz için biraz daha koyu bir ton kullanabilirsiniz.

Tek renkli bir palet, yatak odası için harika bir seçimdir çünkü renk tekrarı çok rahatlatıcı olabilir. Nötr bir palet güvenli bir bahistir, ancak daha canlı bir şey tercih ederseniz, tek renkli bir pastel paleti deneyin. Yatak takımları, sanat eserleri ve raflı kitaplar aracılığıyla temel renginizin varyasyonlarını sergileyin ve kabarık yastıklar, battaniyeler ve uzun tüylü bir halı ile doku ekleyin.

Bir ofis ortamında, tek renkli bir palet gerçekten iyi çalışabilir çünkü birden fazla renkten oluşan bir palete göre daha az dikkat dağıtıcı olabilir. Renkleri, desenleri ve dokuları seçerken, aşırı uyarıcı olan ve konsantrasyonunuzu ve üretkenliğinizi azaltabilecek her şeye karşı dikkatli olun. Bilgisayar ekranınızı çevreleyen renklerin, desenlerin ve dokuların özellikle farkında olun.

yeşil renk kullanımı

Modern Minimal İç Mimari Tasarımı

İPUCU: Temel renginizi seçerken renk teorisini kendi yararınıza kullanın. Sessiz, organik esinli renkler, rahatlama ve konsantrasyon ile ilişkili alanlar için daha iyi olma eğilimindeyken, daha cesur, daha dramatik renkler, yaratıcılık ve sosyalleşme amaçlı alanlar için daha uygundur.

İç mekan renk seçimi nasıl yapılır? yazımızı okumak için tıklayın.

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir