Dekorasyon, İlhamlar

6 YAYGIN DEKORASYON HATASI

Boya örneklerini karşılaştırmak ve mobilya alışverişi yapmak için aylar harcadınız ancak her şey söylenip yapıldığında, alanınız hala istediğiniz gibi görünmüyor mu? Neyse ki, büyük bir fark yaratacak iç mekanlarınızda yapabileceğiniz bazı küçük değişiklikler var. Aşağıdaki dekorasyon düzeltmelerinden altı tanesini anlatıyoruz.

Orta tonları aşırı kullanma

Çoğumuz doğal olarak orta tonlara (orta renkler olarak da bilinir) ilgi duyarız. Orta tonlar, açık ve koyu renkler arasında bir yere düşer ve örneğin, katı beyaza veya daha doygun bir renge göre göze daha yumuşak gelir. Yatak odası veya oturma odası gibi dinlenme ve rahatlama ile ilişkilendirdiğimiz odalarda, sessiz orta tonlar yaygın ve uygun bir seçim olma eğilimindedir. Bununla birlikte, çok fazla kremsi orta ton kullanmak, düz görünen ve kontrasttan yoksun bir alanla sonuçlanabilir.

Düzeltmeler:

 •     Boya, mobilyalar veya aksesuarlar aracılığıyla daha sıcak veya daha soğuk bir renk sıcaklığı sağlayın.
 •     Orta tonların monotonluğunu kırmak için peluş atma, uzun tüylü halı veya bitki gibi dokusal bir öğe kullanın.
 •     Renk alt tonlarındaki farklılıkları ortaya çıkarmak için sıcak veya soğuk bir sıcaklık veren bir ışık fikstürü ekleyin.

Negatif alanı yetersiz kullanma

Negatif alan, iyi tasarlanmış bir iç mekanın son derece önemli bir bileşenidir ve birkaç amaca hizmet eder. “Boş alan” veya nesnelerin etrafındaki boşluk ve alanlar olarak tanımlanan negatif boşluk, dekoratif seçimlerinizi gerçekten öne çıkarmak için kullanılabilir. Ayrıca bir odada görsel bir denge hissi yaratmak ve aşırı kalabalık görünmesini engellemek için de kullanılabilir. Ve son olarak, trafik akışını yönlendirmek için negatif alan kullanılabilir. Tersine, negatif alan eksikliği, iç mekanlarınızın darmadağın, görsel olarak aşırı uyarıcı ve itici görünmesine neden olabilir.

 •     Bir odanın daha fazla veya daha az negatif alana ihtiyacı olup olmadığını belirlerken, geri çekilin ve alanı uzaktan görün.
 •     Temiz, beyaz bir duvar fonunda cesur sanat eserleri, mobilyalar ve süs eşyaları sergileyin. Bu, bu ifade parçalarına görsel hiyerarşi verecektir.
 •     Parçayı çevreleyen trafik akışını kolaylaştırmak için mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın.
 •     İç mekanlarınızın çok öngörülebilir görünmesini önlemek için asimetrik bir şekilde negatif boşluk ekleyin.

İPUCU: Çok fazla negatif alan, alanınızın bitmemiş ve bunaltıcı hissetmesine neden olur. Denge anahtardır. Evinizdeki belirli noktaların çıplak ve monoton göründüğünü fark ediyorsanız, alanı renklendirmek için uzun bir bitki eklemeyi, aynaya yaslanmayı veya monte edilmiş dolapları düşünün.

Yetersiz aydınlatma

İç tasarımda ışık özellikle önemlidir, çünkü renkler değişen derecelerde ışığa maruz kaldıklarında farklı görünme eğilimindedir. Başka bir deyişle, evinizde belirli bir boya veya kumaş renginin mağazada olduğundan farklı göründüğünü fark ederseniz, bunun nedeni yanlış aydınlatma olabilir. Ek olarak, aydınlatma iç mekanlara derinlik, boyut ve yükseklik kazandırır, bu nedenle uygun aydınlatma olmadan mekanınızın olduğundan daha küçük görünmesini ve hissetmesini riske atarsınız.

Düzeltmeler:

 •     Mümkün olduğunda, doğal ışığı evinize davet edin. Bazı durumlarda bu, ağır, opak pencere işlemlerini atlamak ve bunun yerine şeffaf bir parçayı seçmek anlamına gelir. Ayrıca pencere tedavilerini tamamen atlamayı da düşünebilirsiniz.
 •     Evinizi aydınlatmak tamamen katmanlarla ilgilidir. Alanınızı uygun şekilde aydınlatmak için doğal ışıkla birlikte ortam, görev ve vurgu aydınlatmasının bir kombinasyonunu kullanın.
 •     Mekana hareket ve zenginlik hissi katarken ışığı güçlendirmek için aynalar ve metaller kullanın.
 •     Küçük bir alanla çalışıyorsanız, alanı işgal etmeden ışık katacak tencere lambaları ve dolap altı armatürleri gibi gömme aydınlatma armatürleri kullanın.
 •     Alanınızda koyu renkler kullanıyorsanız, bu renklerin zenginliğini ve karmaşıklığını ortaya çıkarmak için muhtemelen daha fazla aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır.

Odak noktası olmaması

Bir odanın odak noktası genellikle girişin karşısındadır, bu nedenle odaya girdiğinizde ilk gördüğünüz şey budur. Odanızın bir odak noktası olup olmadığını test etmek için, odaya girdiğinizde gözlerinizin ilk çekildiği yere dikkat etmeniz yeterlidir. Gözleriniz belirli bir şekilde çizilmemişse, odanızın odak noktası olmayabilir. Odak noktası olmayan odalar genellikle bitmemiş ve sıkıcı hisseder.

Düzeltmeler:

 •     Bazı durumlarda, odaların şömine, resim penceresi veya mimari bir özellik gibi doğal bir odak noktası olacaktır. Diğer durumlarda, bir odak noktası oluşturmanız gerekecektir. Bazı yaygın odak noktaları örnekleri arasında büyük ölçekli sanat eserleri, canlı bir şekilde boyanmış veya duvar kağıdıyla kaplanmış duvarlar, büyük mobilya parçaları ve duvara monte televizyonlar sayılabilir.
 •     Odak noktanıza dikkat çekmek için aydınlatmayı kullanın. Örneğin, tavana monte edilmiş gömme ışıklarla bir parça açıklama sanatını vurgulayın.
 •     Odak noktanızı vurgulamak için negatif boşluk kullanın. Örneğin, çarpıcı bir renkte heykelsi bir kanepe için arka plan olarak temiz beyaz bir duvar kullanın.

İPUCU: Odak noktanızı belirledikten sonra, odanın dekorunun geri kalanı bu noktaya odaklanmalıdır. Örneğin, oturma odanızın odak noktası bir şömine ise, mobilyalarınız onu çevreleyecek şekilde düzenlenmelidir.

Aşırı kalabalık (veya yetersiz) vinyetler

Vinyetler evinizdeki herhangi bir yüzeyde (rafları, mantoları, konsolları ve masaları düşünün) görüntülenebilir ve hemen hemen her şeyden oluşabilir. Ancak vinyetler hızla dağınık hale gelebilir ve bu da alanınızın geri kalanından uzaklaşabilir. Ve aynı zamanda, tarzı olmayan bir skeç eksik görünecek ve bu da alanınızdan uzaklaşabilir.

Düzeltmeler:

 •     Mevcut ekranlarınızı boşaltın ve öğeleri azaltın. Vinyetler, zevkli bir şekilde ve eleştirel bir gözle düzenlendiklerinde daha iyi görünme eğilimindedir.
 •     Sıfırdan bir skeç oluşturuyorsanız, bir bağlantı öğesiyle başlayın ve ardından oradan oluşturun. Diğer parçalara ilham vermek için bağlantı parçanızdan ipuçlarını kullanın, ancak şekilleri, yükseklikleri ve dokuları kontrastlamaktan korkmayın.
 •     Vinyetlerinizde çok fazla küçük öğe görüntülemekten kaçının. Bunun yerine, birkaç daha büyük öğeyi hedefleyin ve tek sayılı gruplamalar oluşturun. Gruplamalar arasında negatif boşluk kullanın.

Yeterli kişisel dokunuş yok

En titizlikle tasarlanmış alan, çok genel olsa bile, hala eksik bir şey varmış gibi hissedebilir. Kişisel dokunuşlar, iç mekanlara hayat veren ve onları unutulmaz ve olağanüstü kılan şeydir. Bu nedenle, evinizde sergilediğiniz şeyler, evde yaşayan insanlar için benzersiz olanın ne olduğunu yansıtmalıdır.

Düzeltmeler:

 •     Kişisel fotoğrafları sergilemek, bir alana sahiplik duygusu vermenin en basit yoludur. Fotoğraflar vinyet içinde veya bir odada bir odak noktası oluşturmanın yaratıcı bir yolunu arıyorsanız galeri duvarı şeklinde görüntülenebilir.
 •     Eşsiz zevklerinizi sanat eserleriyle ifade edin. Eşi benzeri olmayan parçalar için çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla veya yerel sanat gösterileri ve ikinci el perakendecilerden bizzat alışveriş yapabilirsiniz.
 •     Seyahat etmeyi seviyorsanız, evinizin dekoruna ilham vermek için favori destinasyonlarınızı kullanabilirsiniz. Duygusal eşyaları sergilemek için açık raflar kullanılabilir.

KÜÇÜK BALKON FİKİRLERİ

@icmimar.online

  Ev » BLOG » Dekorasyon » 6 YAYGIN DEKORASYON HATASI

  İlgili gönderiler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir