Dekorasyon, İlhamlar, Trendler

JAPANDİ İÇ TASARIM REHBERİ

Japandi, her iki iç stilden de ilham aldığı için Japonca ve İskandinav anlamına gelir. Bu dekoru biraz farklı bir isimle okumuş veya duymuş olabilirsiniz (İskandineli, Japanordi veya sadece Scandi-Japonca gibi), ancak Instagram hashtag’lerinde, Japandi hala en yaygın olanıdır.

İlk başta, Japandi iç tasarımının arkasındaki iki temel ilham kaynağının birbirinden daha uzak olamayacağını düşünebilirsiniz. Gerçekte, o kadar çok benzerlikler paylaşıyorlar ki, onlar hakkında daha fazla şey öğrendikten sonra, eminiz bu kombinasyonun daha önce yaratılmadığına şaşıracaksınız.

Japandi’nin açılımı nedir?

Japandi, her iki iç stilden de ilham aldığı için Japonca ve İskandinav anlamına gelir. Bu dekoru biraz farklı bir isimle okumuş veya duymuş olabilirsiniz (İskandineli, Japanordi veya sadece Scandi-Japonca gibi), ancak Instagram hashtag’lerinde, Japandi hala en yaygın olanıdır.

Peki, Japandi iç tasarımı nedir?

Japandi iç tasarımı tam olarak şüphelendiğiniz şeydir: doğadan ilham alan İskandinav dekorunun rahat sadeliği ile Japon evlerinin zarif, huzurlu minimalizminin bir kombinasyonu. Japandi düşünürseniz, daha mükemmel bir eşleşme olamazdı. Sonuçta, her iki iç stil de dekora minimalist bir yaklaşım benimsiyor ve doğal dünyadan ilham alıyor. Ancak Japandi evleri pratikte neye benziyor?

Japandi iç mekanları minimalisttir ve dekoratif unsurlara göre sadelik ve işlevselliğe öncelik verir. Modern odalarına rustik bir rahatlık dokunuşu eklemek için çoğunlukla nötr bir palete ve doğal malzemelere güveniyorlar.

Japon dekorunun popülaritesindeki artış

Bu güzel kombinasyon aslında 2017’de yükselen bir iç tasarım trendiydi . Bununla birlikte, hem İskandinav hem de Japon dekoru, moda olabilecek veya olmayabilecek unsurlardan ziyade zamansızlıkla ilgili olduğundan, bugün hala Japon evlerinden bahsetmemize şaşmamalı. Bir şey olursa, bu Zen benzeri huzura geri dönmek ve doğayı eve getirmek, koronavirüs pandemisi sırasında yaşanan kilitlenmeler ve evden çalışma çözümlerinin mantıklı bir sonucu gibi görünüyor.

Yalnızca Instagram’da 100.000’den fazla kez kullanılan #Japandi hashtag’i büyümeye devam ediyor ve hızlı bir arama, onu kendi başınıza yapma konusunda ne kadar fırsat sunduğunu size gösterecektir.

Japon iç tasarımının temel unsurları

  •     Dekorasyona minimalist bir yaklaşım
  •     Sadelik ve temiz çizgiler
  •     Süslü öğeler üzerinde işlevsellik ve amaç
  •     Nötr ve dünyevi bir palet
  •     Doğal malzemeler ve kumaşlar

Japandi dekoru size göre mi?

    Tek bir iç mekan stiline bağlı kalmaya çalışırken kendinizi kısıtlanmış hissediyorsunuz, ancak aynı zamanda dağınık veya uyumsuz iç mekanlar elde etmek istemiyorsunuz.

    Doğa, ilhamınızın önemli bir parçasıdır. Evinizin dağınıklıkla dolduğunu fark ettiğinizde strese girersiniz. Aynı zamanda, daha çağdaş trendleri tercih ediyorsanız veya minimalizm kelime dağarcığınızın bir parçası değilse (belki de hediyelik eşya toplamayı ve bunları mümkün olan her rafı kaplamak için kullanmayı seviyorsanız) Japandi iç mekanlarını tercih etmenizi önermiyoruz.

Evinizde zarif ama rahat Japandi iç mekanları nasıl oluşturulur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Japandi stilini sizin için çalıştırmanın farklı yolları var.

Örneğin, mükemmel bir denge yerine %75 Japon ve %25 İskandinav kombinasyonundan daha fazlasını (veya tam tersi) tercih etmek isteyebilirsiniz. Her iki durumda da, rahat bir minimalist ev vizyonunuzla hangi yönlerin en çok yankı uyandırdığını anlamak için bu basit ipuçlarıyla başlayın.

Minimalizmi benimseyin

Hem İskandinav hem de Japon dekoru, daha az ama daha anlamlı mobilya parçalarına ve dekoratif öğelere odaklanarak temiz bir görsel akış sağlamakla ilgilidir.

Bir Japon paleti oluşturun

Anahtar, barışçıl bir atmosfer sağlamak için nötr ve toprak tonlarını taktiksel olarak birleştirmek, ancak belirli unsurların öne çıkmasına izin vermek için doğru kontrastı yaratmaktır. Örneğin, kirli beyaz, krem ​​veya inci grisi gibi daha nötr renkler, özellikle duvarlarınızda birincil renkler olarak idealdir.

Kahverengi ve ahşap, paletinizin ardındaki doğal ilhamı güçlendirmenize yardımcı olacak ve ardından vurgu öğelerinizle biraz kontrast oluşturmak için orman yeşili veya gök mavisi gibi daha güçlü tonları kullanabilirsiniz.

japandi için ahşap mobilya seçin…

Doğal ahşap, hem Japon hem de İskandinav evlerinde temel bir malzemedir. İlkinde, ahşap mobilyalar lekeli ve kaygan olma eğilimindeyken, İskandinav iç mekanları daha rustik yüzeyler sağlar.

Her iki fikirle de oynamayı düşünün, ancak her iki durumda da topraklanmış kalın!

Görsel akışınızı kesen veya dağınık bir his yaratan uzun eşyalar yerine, konsol masalarından yatağınıza kadar mobilyanızın genel yüksekliğini azaltın.

…ve genel olarak doğal malzemeler

Ahşap bu sessiz gösterinin yıldızı olsa da, bazı parçalarınız için değerlendirebileceğiniz bambu ve rattan .

Ancak doğal ilhamınız mobilyaların ötesine geçmeli: dokuları düşünün!

Döşeme, yastık, perde, nevresim ve şilte gibi aksesuarlarınızı seçerken sentetik alternatifler yerine pamuk, keten veya yün tercih edin.

Jüt kilimler de bu tarzda popüler öğelerdir ve eğer ahşap zeminleriniz varsa, bunlar sizin için bonus Japandi puanlarıdır.

Amaca uygun dekoratif öğelere bağlı kalın

Biraz renkli taze çiçekler eklemeye karar verirseniz Japandi polisi oturma odanıza girmeyecek olsa da, bu iç mekan stilinin yeşile ve bitkilere öncelik verdiğini unutmayın. Örneğin, bambu, bonsai ağaçları veya büyüleyici asılı saksıları düşünebilirsiniz. Bir kez daha, doğru Japandi iç tasarımı için, kentsel orman stilinde aşırıya kaçmak yerine bunları bilinçli ve akıllıca kullanın.

Japandi stili hafife almayın

Japandi

Işık, her iki dekorda da merkezi bir rol oynar.

Doğal ışık en soğuk aylarda daha nadir olduğu için, İskandinav ülkeleri bunu ellerinden geldiğince kucaklama eğilimindedir (açık renkli duvarları önermemizin bir başka nedeni daha: onu vurgulamanıza yardımcı olacaklardır).

Japon evlerine gelince, aydınlatma bir sanat formu olarak kabul edilebilir ve Zen felsefesinin merkezinde yer alır.

Bu nedenle, akıllıca ve taktiksel olarak kullanın. Pencerelerinizden doğal ışığı evinize hoş geldiniz ve güneş battığında daha küçük armatürler, görev aydınlatması veya mumlar kullanın. Gerçekten tek bir büyük tepe ışığına güvenmek istemezsiniz!

Gördüğünüz gibi, Japandi iç tasarımı bir trendden daha fazlası: kendinizi rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı olacak minimalist ama rahat iç mekanlar yaratmanıza izin verecek zamansız bir konsept. Ve en iyi kısmı? Sizin için en önemli olan ilhama odaklanacaksınız.

İç mekan tasarımında destek almak için iletişime geçin!

DOĞADAN GELEN YAŞAM: TAŞ EVLER

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir