İlhamlar

Küçük Mekanlar Nasıl Büyük Gösterilir?

Küçük mekanlar nasıl daha büyük gösterilir? Mekanda ayna kullanımını çoğaltmak, duvarları genişletmek için açık tonlar tercih etmek, içeriye daha fazla ışık girmesi için perdeleri azaltmak …Detaylara inilince sayısız tasarım ipucu var.

Küçük bir odayı daha büyük göstermek için bilime dayalı, kanıtlanmış hileyi keşfetmek için neler yapabiliriz gelin görelim.

Ev Tasarımı

Küçük bir odayı dekore ederken kolayca uygulayabileceğiniz birkaç adım mevcut. Öncelikle şu soruların cevaplarını bilmemiz gerek:

  • Küçük bir odanın faydaları nelerdir? Ve dezavantajları?
  • Daha fazla alan yanılsaması bana nasıl fayda sağlayacak?
  • Bu odayı gerçekten daha büyük hissettirmek istiyor muyum? Yoksa beni rahatsız eden başka bir şey mi var?

Parlaklık

Küçük bir odayı daha büyük göstermek için ideal rengin beyaz rengi olduğunu bilmekteyiz.

Beyaz, ışığı odanın etrafına yansıtır, gölgeleri azaltır ve parlaklığı artırır. Odanın bir kısmı aydınlık, diğer kısmı karanlık olduğunda ışıktaki farklılıklar, küçük alanları bunaltıcı mekanlar gibi hissettiren bir şeydir.

Renk de kullanabilirsiniz!

Duvarları ve tavanı istediğiniz renge çok daha açık bir tonda boyayabilirsiniz. Örneğin, seçtiğiniz renge bol miktarda beyaz boya ekleyebilirsiniz. Her ikisi de parlak olduğu sürece duvarların ve tavanların farklı renklerde olabileceğini bilmek huzur verici.

    İpucu: hafif, doygunluğu azaltılmış boya renkleri, küçük bir odayı daha büyük göstermek için idealdir.

Kontrast

Hedef, odadaki ferahlık hissini geliştirmekse, yüksek kontrast tercih ettiğimiz bir durum değildir.

Düşük kontrast, gözlerinizi kıstığınızda ve odanın etrafına baktığınızda nesnelerin karıştığı anlamına gelir. Ancak, kontrast yüksekse, arka planda göze çarptığından, nesnelerin ana hatları hala oldukça açıktır.

Odadaki görsel kontrastı azaltmanın yolu; malzeme ve kumaşları biraz farklı ama her zaman açık renklerde kullanmaktır. Bu, duvar renginden mobilya ve aksesuarlara kadar tüm odanın renk düzeni için geçerlidir.

İdeal bir düşük kontrastlı senaryoda, odanın içindeki her şey aynı renkte olacaktır. Gerçekte, alanı daha heyecanlı hale getirmek için diğer açık renkleri dahil edebilirsiniz.

Benzer oldukları sürece bu açık ve doygunluğu azaltılmış renklerden birkaçını birleştirebilirsiniz. Bunun amacı, renk yelpazesi ile çeşitlilik sağlarken nesnelerin arka planda çok fazla öne çıkmamasını sağlamaktır.

Az Eşya

Fazla malzeme, gözlerinizin odaklanması için çok fazla odak noktası sağlayarak, gereken yumuşak odak atmosferini ortadan kaldırır. Bu, küçük bir odayı daha büyük göstermek için doğru bir adım değildir.

Odayı şekillendirmek için özenle seçilmiş birkaç aksesuar kullanın. Yüksek parlaklık, düşük kontrast yönergelerine uyduğunuzdan emin olun.

Tamamen beyaz İskandinav veya minimalist iç mekanlar için uygun bir aşama gibi görünüyor. Yine de, diğer stiller bu formüle uyuyor.

Farklı şeyler deneyin, yaratıcı olun ve tasarımı denerken doğru ya da yanlış diye bir şey olmadığını unutmayın.

Ve daha fazla rehberlik arıyorsanız, paketlerimize kişiselleştirilmiş bir tasarım danışmanlığı için rezervasyon yaptırabilirsiniz :

İÇMİMARONLİNE PAKETLERİ

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir