Dekorasyon, İlhamlar

İÇ MEKANDA GRİ KOLTUK

Gri koltuk iç mekanda nasıl tasarlanır? Nasıl kullanılır? Gri koltuk rengi diğer renklerle uyumlu mudur?

Gri koltuk ister odanın geri kalanıyla uyumlu olsun ister bazı aksesuarlarla uyumlu olsun iç mekan tasarımında tamamlayıcır. İşte gri bir koltuk ile hangi renklerin uyumlu olduğuna dair basit bir kılavuz yazısı oluşturduk. İç mekan tasarımında gri koltuk ve tasarımdaki yeri hakkında fikir vermek istedik.

Gri koltuk

Grinin psikolojisi nedir?

İki mutlak arasında kalan mükemmel nötr renk olan gri, keskin bir şekilde uzlaşmayı temsil eder. Ne kadar koyu ve siyaha yakınsa, o kadar gizemli, kasvetli ve dramatik hale gelir; beyaza ne kadar yakınsa o kadar parlak ve canlıdır.

Neden gri bir kanepe seçmelisiniz?

Gri bir kanepe seçmek, oturma odanızın paletindeki diğer iki ana renkle eşleştirme söz konusu olduğunda yaratıcılığınızı serbest bırakmanıza izin veren güvenli bir bahistir. Gri bir kanepe fikrini beğendiyseniz, malzeme konusunda taviz vermek zorunda kalmayacaksınız. Aslında onu farklı kumaşlarda hem deri hem de döşeme olarak bulabilirsiniz. Bunun da ötesinde, gri bir kanepe, birçok dekor stiline ve özellikle çağdaş, minimalist, İskandinav veya endüstriyel iç mekanlara hemen uyum sağlayacak çok yönlü bir seçimdir.

Gri kanepe ile hangi renkler gider?

Hemen hemen her renk gri bir kanepe ile çalışabilir. Ancak bu, kontrast ve paletler gibi önemli faktörleri göz önünde bulundurmadan birkaç tonu bir araya getirebileceğiniz anlamına gelmez. İlk olarak renk kombinasyonunun en önemli kurallarından birini hesaba katın: 60-30-10 oranı. Gri kanepeniz bu %30’un içine giriyor, bu nedenle onu uyumlu bir palet oluşturan ve pozisyonla ilgili olarak iyi çalışan %60 (duvarlarınızın ve zemininizin ana rengi) ve %10 (en parlak vurgu) ile eşleştirmeniz gerekir. Ayrıca, gri bir aşırı yükün iç karartıcı bir etkiye ve ruh haliniz üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabileceğini unutmayın, bu yüzden akıllıca dengeleyin.

Gri koltuk + sarı

Gri koltuk + sarı

Üzüntünün dekoratif panzehiri ile başlayalım: sarı! Daha nötr gri ile eşleştirildiğinde, bu renk kombinasyonu sonsuz olasılıklar sunar. Çağdaş ve bohem iç mekanlar da dahil olmak üzere çeşitli dekorlarla çalışabilir, ancak ikisi de doğal renkler olduğu için İskandinav ortamlarında özellikle popülerdir. Örneğin, koyu gri bir kanepe, soluk sarı bir duvara karşı öne çıkabilir. Veya gri kanepenizin arkasına perde düşüyorsa, aynı numarayı izleyerek sarı perdelere geçmeyi düşünebilirsiniz. Bir diğer popüler seçenek ise altın veya hardal sarısı minder ve kırlentler eklemektir. Ve oturma odanıza birkaç vurgu unsuru daha eklemeyi unutmayın, örneğin kanepenizin arkasında sarı unsurlara sahip bir sanat eseri veya önündeki sehpa üzerinde sarı bir vazo.

Gri koltuk + turuncu

Gri koltuk + turuncu

Turuncu, özellikle vurgu rengi olarak kullanıldığında, sıcak ama neşeli bir his eklemenize yardımcı olabilecek başka bir mutlu seçenek. Atma yastıklardan sanat eserlerine kadar, en parlak turuncu vurgular genç ve çağdaş hisler yaratırken, daha açık tonlar koyu gri bir kanepenin daha az ağır görünmesini sağlayabilir.

Gri koltuk + beyaz

Bu muhtemelen en iyi, en zamansız ve çok yönlü kombinasyon. Aslında beyaz, gri kanepenizi canlandırarak odanızın daha aydınlık görünmesini sağlar. Hem açık hem de koyu gri kanepeler beyaz bir duvara karşı harika görünecek: birincisi bu havadar hissi artıracak, ikincisi ise daha da öne çıkacak. Ana renginiz yerine vurgu tonu olarak beyazı kullanmayı düşünüyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz! Koyu gri kanepelerle daha iyi çalışır, ancak daha renkli bir öğeyle eşleştirerek daha açık tonlara kolayca ekleyebilirsiniz: örneğin, alternatif beyaz ve hardal kırlentleri yapabilirsiniz.

Gri koltuk + pembe

Bu zamansız kombinasyon, özellikle eski püskü şık iç mekanlarda popüler olan oturma odanıza zarif ve kadınsı bir hava katmak için idealdir. En belirgin seçim, gri bir kanepeye pembe kırlentler eklemek ya da neden yanına pembe vurgulu bir sandalye koymuyorsunuz? Ayrıntılara dikkatinizi göstermek için, kanepenizin yanında gül veya diğer pembe çiçeklerle dolu bir vazo bile tutabilirsiniz. Alternatif olarak, açık pembe duvarlarınız varsa gri, yeni kanepeniz için güvenli bir nötr seçenektir: daha açık tonlar pastel benzeri bir paleti korumanıza yardımcı olurken, gri kanepenizin öne çıkmasını istiyorsanız daha koyu tonlar daha uygundur.

Gri koltuk + mor

Daha açık mor tonlar pembeye benzer bir etkiye sahip olabilir. Ancak, koyu mor tonlarında dikkatli olmanızı öneririz: koyu gri kanepelerle eşleştirildiğinde yapışkan bir his yaratma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Açık gri bir kanepeniz varsa, bunları tanıtmak çok daha güvenlidir. Soğuk bir histen kaçınmak için, bazı koyu mor dekoratif öğeleri yeşil veya sarı öğelerle değiştirmeyi düşünün. Örneğin iki renkli kırlentlere sahip olabilirsiniz.

Gri koltuk + yeşil

Bu güzel eşleştirme, birçok dekoratif olanak sunar. Her şeyden önce duvarlar: Açık yeşil bir arka plana sahipseniz, koyu gri bir kanepe hemen göze çarpacaktır; daha koyu tonlarda veya gri alt tonlu yeşil duvarlarda, açık gri bir kanepe çok daha güvenli bir seçimdir. Daha geleneksel beyaz duvarlarınız varsa, gri de mutlu bir vurgu seçeneğidir. Parlak yeşil kırlentler, vazolar, sandalyeler, sanat eserleri ve hatta etrafındaki gerçek bitkileri kullanabilirsiniz.

Gri koltuk+ mavi

Gri koltuk+ mavi

Mavi, gri ile eşleştirildiğinde çok heyecan verici seçenekler sunar! Denizci (lacivert veya koyu tonlar) ve kıyı (açık tonlar) iç mekanlarda olmazsa olmaz olan gri/mavi kombinasyonu, İskandinav gibi diğer dekorlarda da iyi sonuç verir. Açık mavi duvarlarınız varsa, pastel benzeri bir his için açık gri bir kanepe veya daha canlı hale getirmek için daha koyu bir kanepe düşünebilirsiniz. Aksine, koyu gri bir kanepe lacivert veya lacivert duvarlı bir odada biraz zorlayıcı görünebilir. Aksine, beyaz veya açık renkli duvarlarınız varsa, kırlentler, sanat eserleri ve diğer dekoratif aksesuarlarla maviyi vurgu renginize dönüştürebilirsiniz.

Gri koltuk + kırmızı

Duvarlar veya geniş dökümlü perdeler olsun, arka planlar için kırmızı daha az belirgin bir seçimdir: oturma odanızın alevli görünümü bu olursa, açık gri bir kanepe bunaltıcı bir duygudan kaçınmak için en güvenli seçimdir. Gri bir kanepenin etrafında bazı kırmızı vurgu öğelerinin ortaya çıkmasını sağlamak da inanılmaz derecede kolaydır. Açık gri bir kanepeye karşı parlak kırmızı kırlentler ve daha koyu bir gri ise daha ince nüanslar seçerek dengeli bir kontrast oluşturmayı unutmayın.

Gri koltuk + kahverengi

Gri bir kanepeniz varsa, nötr kahverengi en iyi seçim değildir, çünkü çoğu durumda oldukça donuk görünme riskini taşır. Ancak, çalışmasını sağlamak için birkaç hile var. Örneğin, kahverenginiz kanepenizin arkasında açıkta kalan bir tuğla duvarsa, endüstriyel bir görünüm tercih ediyorsanız gri en iyi seçeneklerden biridir. Ya da dengeli bir kontrast hissi için açık gri kanepenizin yanına koyu kahverengi bir koltuk yerleştirebilir ya da tam tersini yapabilirsiniz.

Sonuç olarak gri koltuk iç mekan tasarımında en kolay dekore edilebilen bir üründür. Uzun süre kullanımını göz önüne alırsak dieğer renkler ile uyumu önemlidir.

İç Mekan Renklerinde Baskın Renkler

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir