Dekorasyon, İlhamlar

DOĞRU LAMBADER SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Lambaderler inanılmaz çeşitlilikte stiller sunar ve çok yönlüdür. Işık sağlamanın yanı sıra bir evin iç tasarımına veya boş bir köşeye ilgi katabilirler. Daha da iyisi, gerektiğinde odadan odaya taşınabilirler.

Ev aydınlatması kullanıcılar için büyük önem taşıyan noktalardan biridir. Uygulanacak olan aydınlatma planı doğru olduğu takdirde kullanıcı için kullanışlı mekanlar tanımlanır. Bu hususta lambader kullanımı, dekoratif veya fonksiyonel olarak evinizde yerini alabilir. Öncelikle ”Lambader nedir? ” sorusunun cevabını iç mimar olarak birkaç tanımlama yaparak verelim. Lambader temel olarak mekanlarda kullanılan bir aydınlatma ürünüdür. Işığı yayma bakımından diğer aydınlatma ürünlerinden ayrılır. Işık direkt aşağıya verilir ve işlev temelli bir aydınlatma sağlar. Gözü yormayan bir üründür. Kitap okurken, dinlenme mekanında dekoratif ögelere ihtiyaç duyarken veya loş ortamlarda bölgesel aydınlatma kullanmayı hedeflerken lambader tercih ederiz. Genellikle evin oturma, uyuma ve dinlenme eylemlerini gerçekleştirdiğimiz kısımlarında kullanılır. Salon, yatak odası, çalışma odası, çocuk odası gibi iç mimari tasarım alanlarında tercih edilir.

Lambaderler Nasıl Aydınlatır?

Zemin lambaları üç genel ışık katmanı sağlar: ortam, görev ve vurgu.

 • Ortam aydınlatması , bir odaya genel olarak yansıyan veya yayılan genel aydınlatma sağlar. Bu tür aydınlatmanın genel özelliği, ışığı yanlara ve yukarı doğru yansıtma eğiliminde olmasıdır.
 • Görev aydınlatması , belirli bir göreve yardımcı olmak için size ışık sağlayan odaklanmış bir “sıcak nokta”dır. Okumanızı, el işi yapmanızı ve benzerlerini yapmanızı sağlar, böylece aydınlatmayı aşağı doğru yansıtır.
 • Vurgulu aydınlatma , dikkati odanın bir bölümüne veya belirli bir nesneye çeker.

Satın Almadan Önce Bilmem Gerekenler?

Öncelikle ne kadar uzun bir lamba istediğinizi bilin. Kullanacağınız mekanda istediğiniz aydınlatma amacını doğru kurguladığınız taktirde ayaklı lambaların yüksekliği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ortalama bir zemin lambası yaklaşık 1,5 ile 1,8 metre uzunluğunda olacaktır . 2 ila 2,4 metre yüksekliğinde lambalar vardır, ancak bunları bulmak daha zordur ve yalnızca geniş odalarda ve yüksek tavanlarda kullanılmalıdır.

PÜF NOKTALAR NELERDİR?

 • Göz seviyesi kuralını kullanın. Parlamayı önlemek için abajurun alt kısmı, oturan kişinin göz hizasında veya biraz altında olmalıdır.
 • Lambayı oturma alanından uzağa yerleştirmeyi düşünüyorsanız, daha uzun bir lamba kullanın.
 • Zemin lambası ne kadar uzunsa, aydınlatılan alan o kadar büyük olur.
 • Alçak bir tavanınız varsa, çok uzun bir lamba uyumsuz gibi görünecektir. Yüksek bir tavanınız varsa, kısa bir lamba kaybolmuş görünecektir.
 • Alçak mobilyalarınız varsa, çok uzun bir lamba çok yerinde görünmeyecektir. Aynı şekilde, büyük boy mobilyalar, küçük veya cılız bir zemin lambasına baskın gelir.
 • Yükseklik problemini çözebilen ve lambayı çeşitli konumlarda kullanabilmenizi sağlayan yükseklikleri ayarlanabilen lambalar bulunmaktadır.

Lamba için ne kadar yeriniz olduğunu bilin.

 • Geleneksel ve meşale lambaları, minimum miktarda alana kolayca sığar.
 • Ark lambaları yatay uzantı nedeniyle daha fazla yer kaplar.
 • Tripod lambası daha fazla yer kaplar. Asla sıkışmış gibi görünmemeli ve asla yolunda olmamalıdır.

Lambader Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Üretilmiş ve üretilmeye devam eden bir sürü lambader mevcut. Kimisi metal kimisi ahşap kimisi uzun kimisi kısa… Peki mekanımıza şıklık katmak ve işlevsel lambaderler seçmek istiyorsak neye dikkat etmeliyiz? Sırayla inceleyelim.

 • Tarzınızı yansıtmalı!

Evinizin hakim olduğu atmosfere uyum sağlayan ve sizi yansıtan lambader seçmelisiniz. Beğendiğiniz fakat kullanıcak mekana uyum sağlamayan lambaderler mekandan kopuk duracaktır. Bu da bütünlüğü bozacaktır. Sizi anlatan evinizi anlatan parçalar tamamlayıcı ögeler olacaktır. İster metal ayaklı ister ahşap ayaklı olsun pek çok farklı modelde stilinizi bulabilirsiniz. Stilinizi doğru tanımlayıp seçenekleri kısıtlayabilirsiniz.

 • Kullanım alanına ve amacına uygun olmalı!

Lambaderin kullanılacağı mekana göre malzemesi,stili ve boyutu değişiklik gösterebilir. Bunun için lambaderi yerleştireceğiniz alana karar vermeli ve oraya uyumlu seçenekleri incelemelisiniz. Uyuma, dinlenme, çalışma alanlarında daha rahat lambaderler tercih edilirken ortak kullanım alanlarında-salon ve yemek alanları gibi- daha şık ürünler tercih edilir. Doğru zemin lambası sıkıcı bir köşeyi kolayca keyifli bir okuma köşesine veya çalışma alanına dönüştürebilir. Sadece koltuklar arasındaki boşlukları kapatmamaya dikkat edin. Duvarın mütevazı bir köşesine veya boş bir pencere köşesine koymak mekanın havasını değiştirebilir. İyi kurgulanmış aydınlatması olan lambaderler tercih edilmelidir. Hem göze hem de işleve hitap eden ürünler evde vazgeçilmez parçalarınız olacaktır.

Kullanılacak olan ampülün renk sıcaklığı da mekandaki atmosfer için önemli bir etmendir. Beyazdan sarıya doğru giden renk seçimlerimde ortamlar daha romantikleşir. Bu hususta ciddi mekanlarda beyazı tercih etmeniz, rahat mekanlarda sarı tonlu ampul tercih etmeniz önemlidir.

 • Kaliteli malzeme seçimi!

Her ne kadar kaliteli ürün tercih etmek istesek de piyasada çokça tasarım kurgusunda hata olan ürün mevcuttur. Malzemesine ve imalatına dikkat etmelisiniz. Mesela metal, çok yönlülüğü nedeniyle yaygın bir zemin lambası malzemesidir ve birçok özellik ve bitiş kombinasyonuyla övünebilir. Ancak kendinizi sadece bu malzeme ile sınırlamayın; diğer zemin lambaları ahşap, pirinç, mermer, rattan veya camdan yapılmıştır. Dekorunuzun geri kalanına uyan doğru malzemeyi bulun.

 • Türlere bir göz atın !

Zemin lambaları, şekil ve tarzların yanı sıra ışığı nasıl yaydıklarına göre farklılık gösterir. Klasik zemin lambaları, genel aydınlatma sağlayan temel tiplerdir ve genellikle bir kumaş gölge veya cam küre ile birlikte gelir. Meşale lamba, ışığı yukarı doğru yansıtması ve ortam aydınlatması olarak çalışması için kase şeklinde gölgelere sahiptir. Ağaç zemin lambaları, farklı yönlerde hareket ettirmenizi sağlayan birden fazla ışık prizi içerir. Son olarak, kıvrık direkleri sayesinde altındaki eşyaları aydınlatmak için kullanılan ark zemin lambaları da mekanda şık bir görüntü oluşturur.

 • Farklı stilleri araştırın!

Bazı zemin lambası tasarımları, ihtiyaçlarınızı karşılayacak ek yeniliklerle birlikte gelir. Küçük mekanları aydınlatmak için tepsi lambaları kullanılır. Büyüteç lambaları, her şeyi daha net görmenizi sağlayan büyüteçlerle birlikte gelir; bu, görme yeteneği zayıf olanlar için mükemmeldir. Baktığınız zemin lambasının da bu özelliklere sahip olup olmadığına bakın.

Uygulamada nasıl mı olmalı? İşte favori görünümlerimizden bazıları:

Lambader

MUTFAKTA AYDINLATMA NASIL YAPILIR?

yazımızı okumak için tıklayın!

İÇ MİMARLIK HİZMETLERİMİZDEN YARARLANMAK İÇİN PAKETLERİMİZİ İNCELEYİN.

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir