Dekorasyon, İlhamlar

KÜÇÜK MUTFAKLAR İÇİN TASARIM FİKİRLERİ

Küçük mutfaklar dikkatli düşünülmüş detaylara, bazı akıllı tasarımlara ihtiyaç duyar. Yaşadığınız evin küçük bir mutfağı varsa ve mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okuyun.

Duvarda Raf Kullanımı

Açık raf kullanımı sadece dekoratif kullanım gibi algılanabilir. Fakat küçük alanlarda depolama ve sergileme işlevi de görür. Bazı baharatlıklar, tabaklar, bardakalar açık raflarda depolanabilir. Böylece boş duvar yüzeyinde de görsel destekte bulunur.

Yüksek Dolaplar

Küçük bir mutfağa sahip olmak, depolayacağınız eşyaların önceliğine karar vermek ve içlerinden eleme yapmak zorunda kalmanız anlamına gelir. Çok az yer olduğu için sadece en çok kullandığınız ve en sevdiğiniz eşyalarınızı tutmanız önerilir. Öyleyse maksimum alana ihitiyaç söz konusudur. Yüksek dolaplar biraz da olsaçözüm sunar. Tavana kadar uzanan dolaplar yardımcı olacaktır.

Çekmece Sayısı

Alt dolaplarda çekmece sayısının çoğalması depolama alanının çoğalması anlamına gelir. Çekmeceler dolaplarda daha çok ürün depolayabilir. Mümkün olduğunca acim olarak hesaplanmış ve düşünülmüş çekmecelerin kullanımı küçük mutfaklarda büyük rahatlık sağlayacaktır.

Açık Renk Mutfak Dolapları

Renk seçimi ile ilgili daha önce beyaz rengin ferahlık hissi uyandırdığını söylemiştik. Beyaz mutfak dolapları da alanı aydınlatan ve olduğundan daha büyük görünmesini sağlayan dramatik bir etkiye sahiptir. Çeşitli renkler ile de bütünleşmesi kolay bir renktir.

Parlak Yüzeyler

Cam, ayna, yansıtıcı seramikler, metalik yüzeyler yansıtma oranı yüksek malzemelerdir. Dar alanalarda bu malzemeleri kullanmak yüzeylerde derinlik hissi uyandırır. Mekanalrı olduğundan daha ferah aygılayabiliriz. Parlak dolaplar, camlı kapaklar, tezgah araksı parlak seramikler… Fakat unutulmaması gerekir ki bu malzemelerin kullanımının artması gözü de yorabilir.

Son olarak, hemen üzerinde çalışabileceğiniz basit bir küçük mutfak fikri: Mekanınızı ev bitkileri ve saksı bitkileri ile dekore edin. En sıkıcı mutfaklarda bile küçük dozlarda yeşil, anında tazelik, renk ve hayat katar.

DEPOLAMA ALANLARIYLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN DEKORDİYON SAYFASINI ZİYARET EDELİM.

MUTFAK İLE İLGİLİ TASARIM TÜYOSU ALMAK İÇİN YAZIMIZI OKUYUN!

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir