Trendler

İç Mekan Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

İç mekanlar için renk seçimi nasıl yapılır sorusu hep merak edilen konulardan biridir. İç mekan renklerini seçmenin en kolay yolu, sevdiğiniz renkleri keşfetmektir.

Sevdiğiniz renkleri keşfettiğinizde, belirli bir iç mimari stil için geleneksel renk şemalarına bağlı kalmazsınız. En sevdiğiniz rengi temel renginiz olarak, çevresinde bir renk paleti oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Size hitap eden renkleri nasıl keşfedersiniz?

Renkler kullanıldıkları mekanların atmosferlerini değiştirme gücüne sahiptir. Siz de renklere göre duygu durumunuzun nasıl değiştiğini anlayabilir, içinde keyif aldığınız tonları ayırt edebilirsiniz. Sıcak, soğuk veya nötr mekanların hakim olduğu renklerden hangisine ait olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Choosing the right paint from colorful Paint Sample Color Swatch. The pant Sample Charts in variety of colors are spread over the table, the image is full frame close-up of the various color swatch.

Bir Renk Şeması Oluşturmak için Renk Teorisinin Kullanımı

Uygun renk paletini seçmeden önce odanın amacını ve rengin anlamını düşünmek doğru bir yaklaşımdır. Mekanlar içerecekleri eylemlere göre şekillenir ve tasarlanır.

Öncelikle şu soruları cevaplamalıyız:

  • Mekanın işlevi ve amacı nedir?
  • O alanda nasıl bir ruh hali yaratmak istiyoruz?
  • Hangi renkler bu ruh haline ulaşmada yardımcı olacak?

Bu sorular ise bizlere mekanın içinde nasıl hissetmek istediğimizin cevabını verecek ve bu hissi elde etmeniz için doğru rengi seçmenize yardımcı olacaktır. Dolayısıyla küçük bir renk çarkından harika fikirler elde etmek için renk teorisini incelemek önceliğimiz değildir. Mekan kullanımının keşfi önceliğimizdir. Ardından bu kolay algılanabilir renk çarkları, hızlı bir şekilde renk şeması fikirleri üretebilir. Çarkı çevirerek renklerin birbiriyle nasıl ilişkili olabileceğini görebilir ve renk teorisinin temellerini algılayabiliriz.  

A color wheel / circle with 36 hues (rainbow colors) on a white background. The hues graduate in 7 steps to its white center.

Nötr Renkler Altlık Oluşturur

Renklerin nasıl kullanıldığı konusunda yaratıcı olarak nötr renk paletini zemin olarak kullanırız. Nötr renklerde çizgili bir duvar tonlarca stil katar ancak yine de odanın rahat görünmesini sağlar. Pastel tavanlı nötr duvar rengi, mekanın yatıştırıcı havasını kaybetmeden renk katmanın gizli bir yoludur. Vurgu renkler ile planlamaya devam ederiz. Böylelikle alanın önemli unsurlarını vurgulamış oluruz.

Yüzeyler faklı renklerde mi olmalı?

Bazen tek ihtiyacımız olan doğru iç boya rengini bulmak için küçük bir ayardır. Mekanda farklı farklı renkler kullanmak zorunda değiliz. Mekanları tek rengin daha açık veya daha koyu bir tonunu düşünerek de tasarlayabiliriz. Birçok boya rengi, bir boya şeridinde kademeli tonlarda görünür. Tasarımda da her bir yüzeyi bütünsel yaklaşımla tonları şeklinde ilerletebiliriz.

Alt Tonları Nasıl Kullanırız?

İç mekanda alt tonlar, en sevdiğiniz boya renginin altında gizlenen renklerdir. Güçlü bir yeşil alt tonu varsa, basit bir bej o kadar basit olmayabilir. Evinizde bir alt tonun nasıl görüneceğini doğru bir şekilde okumanın tek yolu, rengi örneklemektir. Odanızdaki diğer yüzeylerden gelen alt tonlar da yansıma nedeniyle boyanızın görünüşünü değiştirebilir, bu nedenle numune almak önemlidir.

Şimdi tasarımın 10 temel kurulanı öğrenmeye ne dersin?

“İyi tasarımın 10 altın kuralı” yazısı için tıklayınız

2022 yılınız en iyi 8 renk palet uygulamasını incelemek istersen bu yazıya bir göz atabilirsin

Harika renk paletleri oluşturmana izin veren ve en beğenilen renk paletlerini kullanıcılarının beğenisine sunan Coolors uygulamasından seçilmiş “EN BEĞENİLEN 5 RENK PALETİ”

PALET 1: ♥ 76.300

PALET 2: ♥ 57.700

PALET 3: ♥ 50.300

PALET 4: ♥ 49.400

PALET 5: ♥ 48.200

İlgili gönderiler

İç Mekan Renk Seçimi Nasıl Yapılır?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir