İlhamlar

İç Mekan Tasarımında Mutfak Detayları Nasıl Olmalı?

beyaz ada mutfak

İnsanlar bir evi yenilemeyi düşündüklerinde, mutfak detayları ile rüya gibi bir mutfak tasarlamak muhtemelen öncelik listesinde oldukça yüksektir. Evimizin kalbi olan mutfak, zamanımızın çoğunu geçirme eğiliminde olduğumuz önemli bir yerdir.

Birçok aile için mutfakta sadece yemek yapılmamakta. Aynı zamanda mutfak sosyalleşmek, eğlenmek, çalışmak veya ödev yapmak için de bir yerdir. Mutfağın rolü yıllar içinde çarpıcı bir şekilde değişti ve artık aile hayatının geçtiği bir merkez haline geldi.

Mutfağınızı yenilerseniz, tasarımı aileniz için doğru yapmak ve alanı nasıl kullanmayı planladığınız gerçekten çok önemlidir. Sonuçta, bu odada ne sıklıkla değişiklik yapma şansınız oluyor? Elbette, bazı şeyler güncellenebilir, ancak nihai kararlar alınmadan önce mekansal yerleşim gibi şeylerin ciddi şekilde dikkate alınması gerekir.Neyse ki, hayalinizdeki mutfağı tasarlamak, düşündüğünüz kadar bunaltıcı olmak zorunda değil.

MUTFAKTA ÇALIŞMA ÜÇGENİ

‘ Çalışma üçgeni ‘, iç mimarlar ve mimarlar tarafından konut mutfakları tasarlanırken kullanılan ve ocak/ocak, lavabo ve derin dondurucunuzdan oluşan bir prensiptir. Bu konsepte göre, yemek pişirmeyi mümkün olduğu kadar kolay hale getirmek için birbirine yeterince yakın, ancak giderken her şeye çarpmayacağınız kadar da uzağa yerleştirilmelidirler.Bununla birlikte, açık plan mutfakların artan popülaritesi ile mutfak çalışma alanının düzeni, tartışmaya birçok insanın geleneksel ‘çalışma üçgeninin’ bugün hala geçerli olup olmadığını sormasıyla Açık mutfakların yaygınlaşmasıyla birlikte hazırlama, pişirme, yiyecek saklama, sarf malzemeleri depolama, yıkama/temizleme gibi mutfak alanları da yaygınlaştı.

https://www.icmimarlikistanbul.com/2017/05/07/mutfak-tasariminda-7-altin-kural-mutfak-tasarimi/

Mutfağınızı ister çalışma üçgeni etrafında ister mutfak bölgeleri etrafında tasarlayın, unutulmaması gereken en önemli şey mutfağınızın size ve yaşam tarzınıza uygun olması gerektiğidir. Bunun için alanı ve tasarımı nasıl kullanmayı planladığınızı bildiğinizden emin olun.

SOSYALLİK

Mutfağınızın sizin için çalışması ve işlevsel olması önemlidir, ancak aynı zamanda sosyal bir alan olarak da çalıştığından emin olmak önemlidir. Eğlenceli bir alana sahip olmak, burayı yalnızca daha davetkar bir alan haline getirmekle kalmaz, aynı zamanda yemek pişirirken ve yemek hazırlarken insanlar keyfini çıkarabileceğinden ev sahipliği yapmayı çok daha kolaylaştırır. Ancak, çalışma alanı ve eğlence alanlarının tamamen bağımsız olması ve birbirinin yolunda olmaması gerektiğini unutmayın.

MUTFAKTA HAREKET AKIŞI

Buzdolabı dondurucu kapılarının açılımını ve tamamen açıkken nerede olabileceklerini de eklemelisiniz. Mutfağın serbest akışını çok mu engelliyor? Başka bir odanın kapısını engelliyor mu? Fırın kapınız açıkken koridorunuzun girişini engelliyor mu? Bunların hepsi, tasarımınıza dahil etmeniz gereken önemli sorulardır.

TEMİZLİK

Çöp kutusu her zaman düşünmek isteyeceğiniz bir şey değildir, ancak lavabonuz ve bulaşık makineniz ile çok önemli bir ilişkisi vardır. Bu nedenle, bu temel öğelerin üçünün de birbirine kolayca erişilebilmesini sağlamak, yemeklerden sonra temizliği mümkün olduğunca basit hale getirmek için inanılmaz derecede önemlidir.

Tamamen gizleyemiyorsanız, bunun gibi güzel görünümlü bir çöp kutusu almayı veya düşünün .

Mutfak Tasarımı
https://www.icmimaronline.com/portfolio/salon-mutfak-tasarimi/Ferah ve Aydınlık Mutfak Tasarımı

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir