Tiny House

DOĞADAN GELEN YAŞAM: TAŞ EVLER

Taş evler; güçlü, dayanıklı, sağlıklı, doğayla uyumlu, nefes alabilen, zararlı kimyasallardan arındırılmış, kirli havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı ve yüzyıllarca ayakta kalan yapılardır. İç mimari tasarım bakımından da farklılaşan birimlerdir. Bu nedenle taş evler tercih edilmektedir.

Taş evler

Taş Evlerde Yalıtım Nasıl Sağlanıyor?

Taşın doğal yapısından dolayı zaten  yalıtım özelliklerine sahiptir. Eskiden ısıtma sistemi olmadığı için doğal olarak ısıtmanın en akılcı yolu taş ve toprak yapısıydı. Taşlar ve toprak (doğaları gereği) hem soğuk hem de sıcak havanın uzun süre içeri girip çıkmasına izin vermez ve filtreleme işlevi ayrıca kirli havayı da filtreler. Bu nedenle taş yapılar ek yalıtım gerektirmez veya uygulamaz.

Taş Evler Neden Sağlıklı?

Günümüzde yalıtım adı altında pek çok doğal olmayan  malzeme kullanılmaktadır. Taş, toprak ve ahşaptan yapılmış bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğu tüm dünyada kabul görmektedir. Normal bir villanın duvarlarının delikli tuğladan yapıldığı göz önüne alındığında üzerine beton sıva, üzerine izolasyon, izolasyon üzerine sıva ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına sıva ve ipek boya uygulaması yapılmaktadır. Ancak bir taş evde tüm bu süreçlerin yerini sadece taş ve toprak alır.

Taş Evler İçin Maliyet Nasıldır?

Diğer yapılar gibi bir taş evin maliyetini hesaplamak oldukça zordur. Mimari ve İç mimari Proje konumu, imar durumu, zemin etüdleri ve kullanılacak malzeme seçimi gibi birçok faktör maliyetleri etkiler. Ayrıca normal bir binanın dış cephesi düzenli olarak tadilat ve bakım gerektirir. Ancak taş evler böyle bir bakım gerektirmez. Ayrıca bir taş evin maliyeti hesaplanırken tek başına taş maliyeti dikkate alınmamalıdır. Bina çatısı, bina projeleri, binada kullanılan ahşap donatılar, kapılar, dekorasyonlar, ısıtma, bacalar gibi tüm parametre sistemleri maliyet düşürme üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Ancak aynı malzemeden yapılmış taş evler kesinlikle normal villalardan daha ucuzdur. Ayrıca her yıl bakım ve onarımlarının zorluğu nedeniyle ortaya çıkan maliyetler göz önüne alındığında taş yapıların geri dönüşümü orta ve uzun vadede ciddi anlamda ilerlemektedir.

Taş Evler İçin Taş Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Taş seçimi de oldukça önemlidir. Türkiye çok zengin doğal taş rezervlerine sahiptir ve bölgeden bölgeye farklı özellikler gösterir. Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli ve Kütahya taşları ince, düzgün ve sert taşlar olup bina cephe ve yol/zemin kaplamalarında dekoratif uygulamalara uygun hale gelmektedir. Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray’ın taşları granittir. Denizli taş travertenleri; Kayseri, Nefşehir taşları esasen tüf volkanlarıdır. Bu nedenle taş seçiminde bölgenin iklim koşulları ve yapısal özellikleri de önemlidir. İşlenmesi zor ve zor olan taşları kullanmanın zor olması gibi. Çok hafif,  neme dayanıklı ve yalıtkan olmayan taşları her alanda kullanmak mümkün değildir. Dış duvar büyük tüften yapılabilir. Ancak kullanılan tüfün kimyasal ve fiziksel olarak test edilmiş veya biliniyor olması gerekir. Döşeme ve duvar kaplamalarında doğal granit dış cephe taşları kullanılabilir. Aynı zamanda ülkemizde  Marmara, Birecik ve Afyon gibi alanlarda mermer yatakları ile ciddi mermer rezervleri bulunmaktadır. Sadece taş ve mermeri birleştirerek kullanımı çok kolaydır.

Taş Evlerde İç Duvarlar Nasıl Olmalıdır?

Bir taş evin iç mimari duvarlarının yapısı, tamamen insanların zevklerine ve binanın mimari özelliklerine bağlıdır. İç duvarlar sağlam tuğlalarla projelendirilebildiği gibi taş süslemelerle de çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Taş Evlerde Projelendirme Nasıl Yapılmalıdır?

Taş ev projeleri diğer ev projelerinden tamamen ayrı  tasarlanmalıdır. Bir taş evin duvar kalınlığı 40-50 cm’dir, buna göre bir kolon kiriş sistemi çizmeniz gerekir. Yığma bir bina inşa ediyorsanız, buna göre çizimler oluşturmanız gerekecektir. Taş binalar çok yüklü olduğu için  statik hesapların çok iyi yapılması gerekir. Her şeyden önce, bir taş bina inşaat projesi, taş ev konseptine bağlı kalmalıdır. Yerel koşullara bağlı olarak bir evin bir mülke yerleştirilmesi de çok önemlidir.

Taş Evler İçin Isıtma Sistemi Nasıl Yapılmalıdır?

Taş evde  şömine hem ısınma hem de dekorasyon amaçlı olmazsa olmazlardandır. Baca seçimi ve yapımı da bir o kadar önemlidir. Ayrıca, her türlü ısıtma sistemi mümkündür. Türkiye gibi bir ülkede kesinlikle güneş enerjisi kullanmak gerekiyor. Bina ısıtma ve soğutma sistemleri bile güneş enerjisinden  elektrik veya su ile çalıştırılabilir.

Taş Evler Depremde Dayanıklı Mıdır?

Yüzyıllardır deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde kullanılan  taş evler sağlamlığını koruyor. Taş evin en büyük avantajı, her türlü iklim koşuluyla baş edebilmesi ve bu tür afetlerden korunma sağlamasıdır. Bu nedenle deprem bölgesinde taş ev seçimi oldukça önemlidir. Taş evler depremden sonra zarar görmemiş ve altındaki toprak nedeniyle sağlam bir yapıya sahip. Bu nedenle depremden sonra  ek bir maliyeti yoktur. Güvenilir, sağlıklı ve dayanıklı taş yapılar doğadan doğar ve bu tehlikelerden korunmak için doğayla uyum içinde çalışır. Taş evin parsel üzerindeki konumu da taş evin sağlamlığını etkileyen faktörlerden biridir.

Taş Ev Tipleri (türleri)

•    Kesme taş evler

•    Kırma taş evler

•    Taş kaplama betonarme evler

•Kırma taş evleri ise  Ege Denizi ve Akdeniz’e komşu tüm ülkelerde bulunan taş ev tipidir. Taşlar inşa edilecek evin yanına yerleştirilir ve usta  evin duvarlarını oluşturur, her bir taşı kırar ve gerektiği gibi kırar. Burada önemli olan taşların estetik dizilimi, benzer yüzey ve büyüklükteki taşların kullanılmasıdır. Bu noktada, ustanın yetenekleri daha belirgin hale gelir.

•Kesme taş ev, tuğla gibi düzgün şekilli taştan yapılmış bir evdir ve ağırlıklı olarak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu kesimlerinde bulunur. Mermer veya taş ocağında istenilen ebatta kesilir ve yapıldığı yere nakledilir. Tüm taşlar aynı yüzeye ve boyuta sahiptir. Diğer taş ev el sanatlarına göre daha ucuz olan ve görece usta bir usta gerektirmeyen bir  taş ev türüdür.

Taş Evleri Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

•Kışın kolay ısınır, yazın serin tutar.

•Dayanıklılık

•Bakım maliyeti kavramını taş evler için duyamazsınız. Çünkü kolay kolay bakım gerektirecek bir durum olmaz.

•Ses yalıtımı sağlar.

•Estetik cazibesi oldukça fazla.

•Uzun ömürlüdür ve büyük bir depremden daha az etkilenir.

• Sağlam temel ve yapı

• Geri dönüştürülebilir ve çevre dostu 

• Doğal taş olduğu için işlem görmez

• Sağlığa faydalı

• Gökdelen yerine yatay bir bina (iki katlı taş ev, tek katlı taş ev) olabilir.

•İç mimari tasarım esnekliği

TAŞ EV TASARIMI VE BÜTÇE HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ!

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir