Mobilya

MOBİLYA TASARIMINDA SINIRLI SAYIDA ÜRETİM

İç mimarlıkta tasarımcılar yalnızda yaşadığımız mekanlara dokunmazlar. Bu mekanları güzelleştirmek için değerli ürünler de tasarlarlar. Bu tasarımlar ise kimi zaman ender bulunan eserler haline dönüşür. Üretimi belli bir sayıda gerçekleşir ve simgesel olarak iç mimaride yerlerini alırlar. Bu yazıda dönemlerinde zirveye yerleşmiş mobilyaları inceleyeceğiz.

Joris Laarman • Bone armchair

Hollandalı tasarımcı Joris Laarman , Bone mobilya serisinin yeni bir versiyonunu tasarladı. Bu çalışmaları anlatan Laarman , “Tabiat Ana bir sandalye yaratmak isteseydi, muhtemelen buna benzer bir şey olurdu” dedi. Kemiklerin büyüme şeklinden ilham alan Laarman, daha az desteğe ihtiyaç duyulan yerlerde kütleyi benzer şekilde en aza indiren bir bilgisayar algoritması geliştirdi. Algoritmayı şöyle tanımladı: “Bu, sanal bir 3 boyutlu model oluşturularak ve tasarımdaki belirli noktalara stres uygulanmasını simüle ederek yapılır. Ardından algoritma, zayıflamadan, gerekli olmayan tüm materyali alır. ” Friedman Benda tarafından sergilenmiş ve 12 adet sınırlı sayıda üretilmiştir. Ölçüleri 73.7 × 78.7 × 97.8 cm’dir.

Kiki van Eijk • Soft dressing table

Kiki Van Eijk tarafından tasarlanan şifonyer açık tonlarda tasarlanmıştır. Güçlü dokunuşlara sahip olan bu masa, zamanını yansıtan ikonik parçalardan biridir. Özenle düşünülmüş yüzeyi ile  ve kaliteli malzemesiyle dikkat çekmektedir.

https://www.vitra.com/en-us/product/slow-chair

Ronan and Erwan Bouroullec • Slow chair

Ronan ve Erwan Bouroullec, bu geniş koltuğu, metal çerçeve üzerine takılan bir çorap gibi gerilmiş son derece güçlü, hassas şekillendirilmiş bir örgü kullanarak yarattılar. Örgü askı kılıfı sayesinde yumuşak konforu ergonomik destekle birleştirir ve bu da ince koltuk ve sırt minderleri ile daha da iyileştirilir.

Yarı saydam askı kılıfı, geleneksel koltukların kalın minderlerinin yerini alarak hafif ama cömert orantılı bir tasarım ortaya çıkarır. Oturma odasında veya bir güneşlenme terasında, Yavaş Sandalye üstün konfor sunarken mütevazi bir duruş sergiler.

http://www.raphaelvonallmen.com/des_plasticback.htm

Raphael von Allmen • Plastic Back chair

Küçük serilerin üretimi düşünülerek tasarlanan sandalye, alışılmadık malzeme kombinasyonu, sofistike bir yapı ve sonuçta ortaya çıkan biçimsel görünümünün özgünlüğü ile dikkat çekiyor. Alt çerçeve alüminyum profillerden birbirine kaynak yapılırken, koltuk bir parça alüminyum sacdan oluşmaktadır. Sandalyenin arkası ise polipropilen filmden yapılmıştır. Üst kenar boyunca uzanan bir kıvrım, sandalye gövdesinin geri kalanıyla özel bağlantı ile birlikte, ince filme, oturan bir kişiye güvenilir destek sağlamak için ihtiyaç duyduğu gerilimi verir. İkonikleşmiş tasarımlar arasında yer alan bir prototiptir.

WIS Design • Decades chest of drawers

Çeşitli türlerde ahşap ve düğmeler ile daha önceki yıllardan farklı stillerin bir karışımı olarak tasarlanan bu şifonyer beyaz lake MDF çerçeve ile detaylanmıştır.  Aslında bit pazarındaki çekmece parçalarının bir araya gelmesinden oluşan bu tasarım ikonik tasarımlar arasında kendine yer bulmuştur.

Khai Liew • Portia

Adelaide merkezli tasarımcı Khai Liew, ahşap mobilyaları Danimarka ve Japon stillerinin kesiştiği noktada hayal ediyor. Çekmece ön motifleri, dolabın standında yansıtılan bir asimetri oluşturmak için merkezden uzağa yerleştirilmiştir Dekoratif çekmece panellerinde daha küçük ama daha çok sayıda bileşen kullanıyor ancak simetrilerini koruyor. Bu panellerin motifleri çeşitli şekillerden esinlenmiştir, ancak tümü kağıt katlama deneylerinde geliştirilmiştir.

https://www.dezeen.com/2007/03/14/armoire-collection-by-pinch/

Russell Pinch • Marlow armoire

İngiliz marangoz ve tasarımcı şirketi Pinch , Armoire Collection adlı el yapımı depolama mobilyası koleksiyonunu piyasaya sürdü. Kabartma sanatından ilham alıyor ve her bir parçanın ayrı bir marangoz tarafından yapıldığı yüksek kaliteli dolaplar içeriyor. Yüzey sıcak beyazdır ve boya referanslarıyla eşleştirmek de mümkündür. İçi Fsc düşük formaldehit WPMDF, dışı Lake Fsc düşük formaldehit WPMDF malzemedir.  Boyutları 1320w x 560d x 1800h ölçülerindedir.

https://www.dezeen.com/2007/05/18/transplastic-by-campana-brothers/

Fernando and Humberto Campana • Transplastic chairs

Plastik ve sentetik maddeden oluşan bir dünyada, transgenik yaratımlar için verimli bir zemin hazırlanır. Doğal lifler, immünolojik bir tepki olarak plastiği geri kazanır: doğa, plastikten büyür ve ona üstün gelir. Başlangıç ​​noktası olarak plastik sandalyeler, su kapları ve ilkel ahşap tabureler alınarak, orijinal form değiştirilerek doğal elyaf uzantılar eklendi. Parçalar daha sonra organik şekillerle coğrafi bir boyut kazandı ve orijinal ana malzemeye değer ve rahatlık kattı. Tüm parçalar çok tipik bir Brezilya lifi olan Apuí ile el yapımıdır. Bu lifin çıkarılması, Apuí’nin büyüdüğü ağaçları boğduğu ve öldürdüğü için ormanların biyolojik çeşitliliğini korumaya ve kontrol etmeye yardımcı olur. Bu lifler, ağaçlara zarar verebilecek herhangi bir alet veya işlem olmadan elle çıkarılır. Ölçüleri Y90 x U95 x G80 cm, ağırlığı 12 kilogramdır.

İç Mekan Tasarımı yardımı için sayfamızı ziyaret edin: https://www.icmimaronline.com/urun-kategori/ic-mimarlik/

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir