Tiny House

DOĞADA YAŞAM: SAKARYA BUNGALOV EVLERİ

BUNGALOV 1.0 İÇ MİMARLIK

Bungalov Ev, kalıcı bir mimari yapıdır. Üçgen şekli ve ünlü işlevsel tasarımı ile karakterize edilerek inşa edilir. Bir beşik çatı oluşturmak için zirvede birleşen yere dışa doğru inen bir dizi kiriş ve çatı makasından oluşmaktadır. Özellikleri arasında dik bir çatı eğimi, büyük pencereler, tonozlu tavan, ana katta açık konsept kat planı ve en yaygın olarak bir uyku çatı katı veya depolama alanı olarak kullanılan ikinci bir çatı katı alanı bulunmaktadır.

Bungalov tasarımı nereden geldi?

İşlevsel  Bungalov tasarımı, yüzyıllar önce Avrupa ve Çin’de ortaya çıktı. Dik çatı açısının amacı, yerçekimi kullanarak karın temizlenmesini sağlamaktır. Bungalov tasarımı, Gisela Bennati 1934’te Lake Arrowhead, CA’da ilk üçgen  tatil evini inşa edene kadar ABD’ye gelmedi. Mimarlar, ikonik tabandan tavana pencereler özelliğini hızla ekledi.

Bungalov evinin temel özellikleri ve faydaları şunlardır:

BUNGALOV 1.0 İÇ MİMARLIK
Doğayla iç içe bir yaşam tasarımı.

•    Zamansız mimari tarz

•    Basit, minimalist tasarım

•    Güvenli ve güçlü yapı

•    Daha az malzeme gerektirir

•    Uyarlanabilir ve çok yönlü

•    İyi yalıtım

•    Soğuk ve sıcak iklimlerde iyi çalışır

•    Ölçeklenebilir yapı

•    Klasik dört duvarlı bir evden daha uygun fiyatlı

Bungalov evler enerji verimli mi?

Evet. Eğimli çatı yapısı, sıcak yaz havasını yükselmeye zorlayan ters bir huni oluşturarak, daha soğuk yer seviyesindeki havayı çeker. Sonuç, termodinamik sayesinde yaz aylarında daha düşük soğutma maliyetleridir.İkonik pencere duvarı, kabini bol miktarda doğal ışıkla dolduruyor. Kompakt ama açık kat planı da enerji maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.Enerji maliyetlerinizi daha da düşürmek için her zaman en yüksek R-değeri yalıtımını ve daha kaliteli pencere seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Isınma

Karkas üzerine bir temel levhasına monte edilir. Daha sonra çerçeve dışarıdan ve içeriden kapatılır. Isı yalıtımı, kasanın katmanları arasına veya dış duvarın içine yerleştirilir. Uygun bir ısı yalıtım katmanı, özellikleri sayesinde, yapısını aşırı yüklemeden evi ısı çıkışına karşı mükemmel bir şekilde korur. Bir çerçeve sisteminde inşa edilen tek aileli evler, hızla ısı kaybeder ve aynı hızla ısınır. Bu tip bir binada ısının yaklaşık %40’ı duvarlardan kaçar, bu nedenle evin yalıtılmasında daha çok bunlara odaklanmak önemlidir.

İmar ve Ruhsat Gerekir Mi?

Uygun arsa varsa Bungalov evi kendiniz yaptırabilirsiniz. Bunun için arsanın bir bölümünün imara açık olması yeterlidir. Yetkili yerlerden izin aldıktan sonra arazinin %5’lik bölümüne Bungalov ev inşaatı yapılabilir. Arazi arsa niteliği taşımıyor ve tarla olarak değerlendieiliyorsa %5’e kadar oturum alanı bulunmaktadır. Bunun için gerekli olan izni Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olan il ve ilçe müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Tiny House Ömrü Ne Kadar?

Büyük oranda ahşap olan Bungalov ev sanıldığının aksine son derece dayanıklı bir yapı modelidir. İzolasyon özellikleri sayesinde ev içerisinde rutubet görülmez. Bungalov evlerin dış cephesi özel olarak tasarlandığı için küflenmez, nem oluşturmaz ve böcekler tarafından zarar verilemez. Bungalov ömrü yapım kalitesine göre 50-100 yıl arasında değişiklik gösterir. Betonarme bir yapıya oranla daha güvenli, sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Karkas sistemi ön görülen yıldan daha uzun süre dayansa da iç mekanda yenilemelere gidilebilir. Kullanılan her bir malzeme doğa dostudur.

Satın alırken veya yaptırırken neye dikkat etmelisiniz?

•    Alanı nasıl kullanmayı planlıyorsunuz? Daha küçük bir tatil evi mi?

•    Kaç odaya ihtiyacınız var ve kullanımları nelerdir? Birden fazla yatak odası ve banyo mu istiyorsunuz? Büyük bir oda mı tercih edersiniz yoksa daha küçük bir yaşam alanı yeterli mi?

•    Bütçeniz nedir ve ne kadar kare çekim karşılayabilirsiniz?

•    Bu boyut, alan için sahip olduğunuz gelecek planlarınıza uyuyor mu?

•    Üzerine inşa etmeyi planladığım arazi uygun mu?

•    Bu boyut, yerel imar gereksinimlerine uygun olarak yapılmasına izin verilenlere uygun mu?

SİZ İSTEYİN BİZ TASARLAYALIM!

@icmimar.online

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir