Efsane Mimarlar&Tasarımcılar

İyi Tasarımın 10 Altın Kuralı

Dieter Rams

Dünyanın en ünlü endüstriyel tasarımcılarından biri olan Dieter Rams tasarımda kült haline gelmiş ender tasarımcılardan biridir. Tasarım alanında ikonik kabul edilen tasarımlara imza atmış ve hep taklit edilen, takip edilen tasarımcılardan biri olmuştur. Bugün Apple ürünlerinin çoğunun onun yaratıcı kalıpları ile bir başka tasarımcı tarafindan esinlenerek giydirildiğini görüyoruz. Ev eşyaları üreticisi olan Braun’un pek çok ürününe hayat veren Dieter Rams’a elektronik eşya tasarımının öncüsü demek hiç de abartılı olmayacaktır.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın hayran olduğu, ürünlerini tasarlarken ilham aldığı biridir Dieter Rams. Ünlü Fransız tasarımcılardan Philippe Starck Dieter Rams’a “Apple senden çalıyor” dediği Dieter Rams’ın da “İmitasyon en içten övgü biçimidir” atasözüyle karşılık verdiği söylenmektedir.

Dieter Rams
Dieter Rams
Dieter Rams T3 Radio Tasarımı ve Ipod

Dieter Rams elektronik ve ev eşyası sektörünün yanısıra mobilya sektöründe de “Raf sistemi 606” ismiyle anılan harika bir raf sistemi geliştirmiştir. “Raf sistemi 606” sistemi 1960 yılında Dieter Rams tarafından tasarlandı ve o zamandan beri Vitsœ tarafından üretilmektedir. 606 raf sistemi zamansız bir klasiktir. Sürekli genişletmeler ve iyileştirmeler sayesinde, hareket ettiğinizde bu raf sistemi size yine harika bir kullanım alanı sunar ve değişen gereksinimlere kolaylıkla uyum sağlar.

Sayfanın ilerleyen bölümlerinde bu raf sistemini ayrıntılı anlatan bir videoyu da görebilirsiniz.

“Dieter Tasarım Prensipleri” diye de anılan “iyi tasarımın 10 altın kuralını” şu şekilde belirlemiştir:

1.İyi tasarım yenilikçidir

Yenilik olanakları hiçbir şekilde tükenmez. Teknolojik gelişmeler her zaman yenilikçi tasarımlar için yeni fırsatlar sunuyor. Ancak yenilikçi tasarım her zaman yenilikçi teknolojiyle birlikte gelişir ve asla kendi başına bir amaç olamaz.

2.İyi tasarım bir ürünü kullanışlı kılar

Bir ürün kullanılmak için alınır. Sadece işlevsel değil, o ürünün aynı zamanda psikolojik ve estetik olarak da belirli kriterleri karşılaması gerekir. İyi tasarım, bir ürünün kullanışlılığını vurgularken, onun kullanışlılığını azaltabilecek herhangi bir şeyi göz ardı eder.

3.İyi tasarım estetiktir

Braun Tasarımları

Bir ürünün estetik kalitesi, kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır çünkü her gün kullandığımız ürünler kişiliğimizi ve sağlığımızı etkiler. Ancak yalnızca iyi yürütülen nesneler güzel olabilir.

4.İyi tasarım, ürünü anlaşılır kılar

Ürün yapısını netleştirir. Daha da iyisi, ürünü konuşturabilir. En iyi ihtimalle, kendi kendini açıklayıcıdır.

5.İyi tasarım göze batmaz

Bir amacı yerine getiren ürünler alet gibidir. Onlar ne dekoratif objeler ne de sanat eseridirler. Bu nedenle tasarımları, kullanıcıların kendilerini ifade etmelerine yer bırakmak için hem tarafsız hem de ölçülü olmalıdır.

6.İyi tasarım dürüsttür

Tasarım bir ürünü gerçekte olduğundan daha yenilikçi, güçlü veya değerli göstermez. Tutulamayacak vaatlerle tüketiciyi manipüle etmeye çalışmaz.

7.İyi tasarım uzun ömürlüdür

İyi bir tasarım moda olmaktan kaçınır ve bu nedenle uzun zaman geçse de asla antika görünmez. Bu bakış açısıyla yapılan tasarım modaya uygun tasarımın aksine, günümüzün çok hızlı tükeren toplumunda bile uzun yıllar geçerliliğini korur.

8.İyi tasarım en ince ayrıntısına kadar eksiksizdir

Tasarım hiçbir şeyi keyfe veya şansa bırakılmamalıdır. Tasarım sürecindeki özen ve titizlik, tüketiciye saygının en önemli göstergesidir.

9.İyi tasarım çevre dostudur

Tasarım, çevrenin korunmasına önemli bir katkı sağlar. Kaynakları korur ve ürünün yaşam döngüsü boyunca fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirir.

10.İyi tasarım mümkün olduğunca minimal olandır

İyi tasarım daha minimaldir ama daha iyidir. Çünkü iyi tasarım temel yönlere odaklanır ve ürünler temel olmayan şeylerle ve detaylara boğulmaz. Tasarımda aslolan ve farkı ortaya koyan saflığa ve sadeliğe dönüştür

İçerikte faydalanılan kaynaklar:

Dieter Rams – Wikipedia

Dieter Rams – Ekşisözlük

İlgili gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir